Ο Σύνδεσμος Συμβούλων Μηχανικών Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων & Ενέργειας βραβεύει τις εξαιρετικές πτυχιακές εργασίες στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Την Τετάρτη 28 Ιουνίου 2023, ο Σύνδεσμος Συμβούλων Μηχανικών Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων & Ενέργειας Κύπρου απένειμε βραβεία στις καλύτερες πτυχιακές εργασίες των φοιτητών του Τμήματος Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Ο κ. Γλαύκος Γεωργίου, Πρόεδρος του Συνδέσμου, απένειμε τα βραβεία στους φοιτητές Travis Mackie του προγράμματος Μηχανολογικής Μηχανικής και Μάρκο Μελά του προγράμματος Ηλεκτρολογικής Μηχανικής.

Η απονομή των βραβείων αναδεικνύει την αριστεία και την εξαιρετική επίδοση των φοιτητών του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας στους τομείς της Μηχανολογικής και Ηλεκτρολογικής Μηχανικής. Ο Σύνδεσμος Συμβούλων Μηχανικών Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων & Ενέργειας αναγνωρίζει την αξιοσημείωτη προσπάθεια και τον ξεχωριστό επαγγελματισμό των νέων τελειόφοιτων μηχανικών, προσφέροντας χρηματικό ποσό €500 για κάθε πεδίο.

Ο Travis Mackie κατάφερε να ξεχωρίσει με την πτυχιακή του εργασία στον τομέα της Μηχανολογίας με τίτλο «RETRO: Regolith Excavation & Transportation Robot» επιδεικνύοντας βαθιά κατανόηση και καινοτόμο σκέψη στην επίλυση προβλημάτων. Το Πανεπιστήμιο αισθάνεται περήφανο για τον Travis, καθώς εξασφάλισε ήδη μια εξαιρετική θέση εργασίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ο Μάρκος Μελάς εντυπωσίασε την επιτροπή βραβεύσεων με τη πτυχιακή του εργασία στον τομέα της Ηλεκτρολογίας με τίτλο «Three-Phase AC/AC Voltage Controller» αναδεικνύοντας τις δεξιότητές του στον σχεδιασμό και την ανάπτυξη προηγμένων τεχνολογιών. Η επιτυχία του έχει ήδη φέρει καρπούς αφού έχει εξασφαλίσει μια εξαιρετική θέση εργασίας στην τοπική βιομηχανία.

Το Τμήμα Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συγχαίρει τους Travis Mackie και Μάρκο Μελά για την αξιοσημείωτη επίδοση τους και τους εύχεται περαιτέρω επιτυχίες στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία.