Συνάντηση με τον Πατριάρχη των Αρμενίων

Ενημέρωση και γνωριμία με τα Προγράμματα Σπουδών του Τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είχε η Αυτού Αγιότητα ο Προκαθήμενος του Αρμενικού Πατριαρχείου του Μεγάλου Οίκου της Κιλικίας κ. Αράμ Α΄, με την ευκαιρία της επίσημης επίσκεψή του στην Κύπρο.

Στην συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 19 Μαρτίου 2023, στα Γραφεία της Αρμενικής Αρχιεπισκοπής Κύπρου στην Λευκωσία, παρευρέθηκαν ο Αρχιεπίσκοπος των Αρμενίων στην Κύπρο, παράγοντες της Αρμενικής Κοινότητας της Κύπρου και μέλη της συνοδείας του Πατριάρχου. Εκ μέρους του Τμήματος Θεολογίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας παρέστησαν ο Πρόεδρος του, Καθηγητής Χρήστος Οικονόμου, ο Καθηγητής Νίκος Νικολαΐδης και ο Γενικός Γραμματέας και συντονιστής των Προγραμμάτων Θεολογίας Λουκάς Παναγιώτου.

O Αγιώτατος Καθολικός Πατριάρχης του Μεγάλου Οίκου της Κιλικίας Αράμ Α΄, αφού ενημερώθηκε για τα Προγράμματα Σπουδών του Τμήματος Θεολογίας, εξέφρασε την ευαρέσκειά του για την ποιότητα της προσφερόμενης εκπαίδευσης, αλλά και την χαρά του γιατί ανάμεσα στους φοιτητές του Τμήματος είναι και ο Αρχιεπίσκοπος των Αρμενίων στην Κύπρο. Ευχήθηκε, παράλληλα, η συνεργασία αυτή και η συμμετοχή Αρμενίων φοιτητών να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο.

Η εν λόγω συνάντηση αποτέλεσε αφορμή γόνιμου διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων επί πληθώρας θεολογικών, εκκλησιαστικών και κοινωνικών θεμάτων.