Πρόσκληση Ενδιαφέροντος για αιτήσεις εγγραφών στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Νομικής

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοινώνει το άνοιγμα πενήντα (50) θέσεων για την εισδοχή στο εξ αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Νομική (LLM), για το Χειμερινό εξάμηνο 2019.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί να προσφέρει υψηλότατο επίπεδο επιστημονικής γνώσης μέσα από την εξειδίκευση σε δύο συγκεκριμένες περιοχές του γνωστικού αντικειμένου της νομικής επιστήμης: α) στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο Επιχειρήσεων και β) στα Ανθρώπινα Δικαιώματα και Κοινωνική Δικαιοσύνη, τόσο σε θεωρητικό όσο και πρακτικό επίπεδο. Παρέχεται μεταπτυχιακή εκπαίδευση σε κατόχους πτυχίου Νομικής ή συναφούς τίτλου σπουδών, καθώς επίσης και σε άτομα που στοχεύουν να εργαστούν σε τομείς και αντικείμενα που σχετίζονται με τη νομική επιστήμη (βλ. δικηγορικό επάγγελμα, δικαστικό σώμα, νομικοί σύμβουλοι σε εταιρείες και ιδιωτικούς οργανισμούς, Δημόσια Υπηρεσία, Ημικρατικοί Οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση, Δημόσιοι Οργανισμοί και Φορείς, Μη-Κυβερνητικοί Οργανισμοί, διπλωματικό σώμα).

Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην εμβάθυνση σε εξειδικευμένους τομείς της νομικής επιστήμης, οι οποίοι έχουν σημαντική θεωρητική και πρακτική σημασία και στην κατανόηση της νομικής μέσα σε ένα συγκριτικό ευρωπαϊκό περιβάλλον, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Αναδεικνύεται η φύση και η λειτουργία του εθνικού δικαίου μέσα από την πρόσμειξή του και την αλληλεπίδρασή του με το ευρωπαϊκό δίκαιο, αναλύεται ο τρόπος με τον οποίο το δίκαιο ερμηνεύεται και εφαρμόζεται στην πράξη, με ιδιαίτερη μελέτη τόσο των θεωρητικών παραμέτρων και διαμαχών, όσο και της πρακτικής εφαρμογής της γνώσης στην αντιμετώπιση των σημερινών προβλημάτων και προκλήσεων. Οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να γίνουν δεκτοί σε σπουδές τρίτου κύκλου (Διδακτορικές Σπουδές).

Το πρόγραμμα προσφέρεται στην ελληνική γλώσσα.

ΣχολήΝομική
Διάρκεια1.5 έτος (τρία εξάμηνα)
Αριθμός θέσεων50 (πενήντα)
Καταληκτική ημερομηνία αιτήσεων18 Σεπτεμβρίου 2019
ΓλώσσαΌλες οι πτυχές του προγράμματος (αίτηση συμμετοχής, ατομικές συνεντεύξεις, μελέτη) πραγματοποιούνται στα ελληνικά

Υποβολή Αίτησης

Για ακαδημαϊκές πληροφορίες σχετικές με το πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών μπορείτε να επικοινωνείτε με τον ακαδημαϊκό, υπεύθυνο του προγράμματος, Δρ. Στέργιο Μήτα, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση [email protected]

• Η αίτηση συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθεί μόνο ηλεκτρονικά στο https://www.unic.ac.cy/apply.