Σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την ολοκλήρωση του Εαρινού Εξαμήνου 2020

Αγαπητοί/ες φοιτητές/φοιτήτριες,

Σε συνέχεια προηγούμενων μηνυμάτων θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:

Ολοκλήρωση του Εαρινού Εξαμήνου 2020

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα, ούτως ώστε το τρέχον Εαρινό Εξάμηνο 2020 ολοκληρωθεί κανονικά και χωρίς καθυστέρηση. Τόσο οι ακαδημαϊκές όσο και οι διοικητικές λειτουργίες του Πανεπιστημίου προσφέρονται, εξ αποστάσεως, διασφαλίζοντας έτσι την ομαλή και απρόσκοπτη ακαδημαϊκή σας πορεία.

Eξ αποστάσεως Μαθήματα Μέχρι και το Τέλος του Εξαμήνου

Όλα τα μαθήματα (συμπεριλαμβανομένων και των εργαστηριακών / στούντιο / μουσικής / χορού, κ.λπ.) προσφέρονται πλέον εξ αποστάσεως, διασφαλίζοντας ταυτόχρονα την επίτευξη των μαθησιακών αποτελεσμάτων μέσω εναλλακτικών μεθόδων, οι οποίες ανταποκρίνονται στα ευρωπαϊκά πρότυπα και τις κατευθυντήριες γραμμές για τη ποιότητα στην ανώτερη εκπαίδευση. Τα εξ αποστάσεως μαθήματα θα συνεχιστούν μέχρι το τέλος του Εαρινού Εξαμήνου 2020 και, ως εκ τούτου, οι φοιτήτριες/φοιτητές που βρίσκονται στο εξωτερικό δεν θα χρειαστεί να επιστρέψουν στην Κύπρο για το παρόν εξάμηνο.

Τελικές Εξετάσεις | Εναλλακτικές Μέθοδοι Αξιολόγησης

Οι διά ζώσης γραπτές εξετάσεις θα αντικατασταθούν από εναλλακτικές μεθόδους αξιολόγησης, π.χ. προφορικές εξετάσεις, δημιουργία πορτφόλιο, εξετάσεις με ανοικτά βιβλία, εξετάσεις με ηλεκτρονική επιτήρηση, κ.τ.λ., σε πλήρη εναρμόνιση με τα πρότυπα ποιότητας και τις κατευθυντήριες γραμμές του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας στην Ανώτερη Εκπαίδευση, όπως αυτά ανακοινώθηκαν στις 31 Μαρτίου 2020 (www.dipae.ac.cy/index.php/el/nea-ekdiloseis/anakoinoseis-el/511-31-03-2020-final-exams-koronoios).

Τελετή Αποφοίτησης

Οι τελετές αποφοίτησης του Ιουνίου αναβάλλονται. Οι νέες ημερομηνίες των τελετών αποφοίτησης θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο στάδιο, με στόχο να πραγματοποιηθούν, εάν είναι δυνατόν, το Σεπτέμβριο του 2020.

Έκδοση Τίτλων Σπουδών

Φοιτητές/τριες οι οποίοι/ες ολοκλήρωσαν όλες τις απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών τους μπορούν να υποβάλουν αίτηση έκδοσης τίτλου σπουδών στο σύνδεσμο www.portal.unic.ac.cy (Επιλογή Application for Graduation). Οι τίτλοι σπουδών των αποφοίτων, θα εκδοθούν σύμφωνα με την υφιστάμενη πρακτική, δύο εβδομάδες μετά το πέρας της εξεταστικής περιόδου και θα είναι διαθέσιμοι σε ηλεκτρονική μορφή ή, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες, οι τίτλοι θα αποσταλούν και ταχυδρομικώς.

Χρήσιμες Πληροφορίες και Στοιχεία Επικοινωνίας

Στην ιστοσελίδα (www.unic.ac.cy/spring2020), μπορείτε να ενημερωθείτε για όλα τα θέματα που αφορούν στην πορεία σπουδών σας όπως η εξ αποστάσεως εκπαίδευση, η διεξαγωγή ενδιάμεσων και τελικών εξετάσεων, η έκδοση των τίτλων σπουδών, οι τελετές αποφοίτησης, καθώς και για τα στοιχεία επικοινωνίας των διαφόρων τμημάτων του Πανεπιστημίου.

Ύψιστη προτεραιότητά μας παραμένει η υγεία σας και γι΄αυτό, σας παρακαλούμε να λάβετε όλα τα απαραίτητα προστατευτικά μέτρα, τόσο για εσάς όσο και για την οικογένειά σας σε αυτή την δύσκολη περίοδο. Οι πιο πρόσφατες ανακοινώσεις του Πανεπιστημίου σχετικά με τον κορωνοϊό SARS-CoV-2 θα δημοσιεύονται κάτω από τον σύνδεσμο: www.unic.ac.cy/coronavirus.