Φόρτωση Εκδηλώσεις

ΣΕΙΡΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

«Ενιαίο Σχολικό Πλαίσιο για ΟΛΟΥΣ: Ισότητα Ευκαιριών, Ποιότητα, Δίκαιη Διαχείριση»

Σεμινάριο 3: Δουλεύοντας Συλλογικά για Ένα Ενιαίο, Δίκαιο και Ανθεκτικό Σχολικό Περιβάλλον για ΟΛΟΥΣ (Πρωτογενής Πρόληψη ΠροΘεΣυ)

Εισηγητές/τριες:

Δρ Μάρκος Γιώργατσος
Ειδικός Εκπαιδευτικός

Θέκλα Σιημητρά
Εκπαιδευτικός

Άντρη Νικολάου
Εκπαιδευτικός

Αγγέλα Λιασίδου
Υποψήφια Διδάκτωρ Ενιαίας Εκπαιδευτικός και Εκπαίδευσης

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, το Επαρχιακό Γραφείο Παιδείας Λάρνακας-Αμμοχώστου και το Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλούν σε διαδικτυακό σεμινάριο την Τρίτη, 13 Απριλίου 2021 στις 18:00-19:00, με θέμα «Δουλεύοντας Συλλογικά για Ένα Ενιαίο, Δίκαιο και Ανθεκτικό Σχολικό Περιβάλλον για ΟΛΟΥΣ (Πρωτογενής Πρόληψη ΠροΘεΣυ)».

Το σύστημα ΠροΘεΣυ επιδιώκει τη δημιουργία και διατήρηση θετικού και ασφαλούς κλίματος στη σχολική μονάδα με απώτερο σκοπό τη μεγιστοποίηση της μαθησιακής και κοινωνικής επίδοσης όλων των μαθητών/τριών. Η απουσία κοινής γλώσσας ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς εντός σχολικής μονάδας σε θέματα κοινωνικών συμπεριφορών προκαλεί σύγχυση σε μαθητές/τριες σε σχέση με το πώς αναμένεται από τους/τις ίδιους/ες να ενεργήσουν. Πώς μια σχολική μονάδα είναι σε θέση να εργαστεί συλλογικά, δημιουργώντας ένα προβλέψιμο και ασφαλές σχολικό περιβάλλον που προωθεί την ισότιμη, ποιοτική και δίκαιη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών; Στόχος του σεμιναρίου είναι η παρουσίαση και η πρακτική ανάλυση των βημάτων που αναπτύσσει μια σχολική μονάδα για τη δημιουργία της καθολικής (ή αλλιώς πρωτογενούς) πρόληψης του συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς (ΠροΘεΣυ).

Το σεμινάριο θα μεταδίδεται απευθείας μέσω της ιστοσελίδας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, μέσω του καναλιού YouTube του πανεπιστημίου καθώς και μέσω της σελίδας Facebook του πανεπιστημίου . Λόγω του ότι αποτελεί ανοικτή σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων, αυτό το σεμινάριο δεν θα έχει προεγγραφή.

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο επικοινωνήστε στο [email protected] ή [email protected]