Φόρτωση Εκδηλώσεις

Διαδικτυακή Εκδήλωση με θέμα: «Ψηφιακό Πιστοποιητικό Ελεύθερης Διακίνησης και Προστασία Προσωπικών Δεδομένων»

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από τη Σελίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Facebook και το κανάλι του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο YouTube.

Πρόσφατα η ελληνική κυβέρνηση ψήφισε νόμο σχετικά με την καθιέρωση ενός ψηφιακού πιστοποιητικού ελεύθερης, διασυνοριακής κατά βάση,  διακίνησης προσώπων – το αποκαλούμενο «πράσινο διαβατήριο». Σχετικό κανονισμό έχει ετοιμάσει και εκδώσει η Ευρωπαϊκή Ένωση . Το πράσινο  όμως αυτό διαβατήριο θέτει υπό διακινδύνευση  τα προσωπικά δεδομένα των προσώπων. Τα λεπτά αυτά νομικά και άλλα ζητήματα, που ανακύπτουν από τη σύγκρουση μεταξύ προστασίας της ιδιωτικής ζωής και της δημόσιας υγείας θα συζητηθούν διεξοδικά στην διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Ψηφιακό πιστοποιητικό ελεύθερης διακίνησης και προστασία προσωπικών δεδομένων», την οποία  θα τιμήσουν με την παρουσία τους και οι επικεφαλής των  Ανεξάρτητων Αρχών προστασίας προσωπικών δεδομένων Κύπρου και Ελλάδος.

Η εκδήλωση διοργανώνεται από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε συνεργασία με το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του πανεπιστημίου τη Δευτέρα, 5 Ιουλίου 2021, από τις 19:00 μέχρι τις 20:30.

Συμμετέχουν:

• Ειρήνη Λοϊζίδου – Νικολαΐδου , Επίτροπος Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα/ Επίτροπος Πληροφοριών
  • Κωνσταντίνος Φ. Μενουδάκος, Πρόεδρος της Ελληνικής Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, Επίτιμος Πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας
  • Χαράλαμπος Ανθόπουλος, Καθηγητής Δικαίου και Διοίκησης, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο
    Τακτικό Μέλος Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα
  • Δημήτριος Κουκιάδης, Δ.Ν., LL.M., Λέκτορας Νομικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Την εκδήλωση συντονίζει ο Καθηγητής Αντώνης Μανιτάκης, Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη Νομική Σχολή πατήστε εδώ.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 1000 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο, με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), και το πλέον διεθνοποιημένο της χώρας, καθώς οι φοιτητές του προέρχονται από περισσότερες από 100 χώρες.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2021, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 27 Σεπτεμβρίου 2021.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.