Loading Events

Θα ακολουθήσει συζήτηση σε συντονισμό Έλενας Πάρπα με προσκεκλημένους τους Ευαγόρα Βανέζη και Φαϊζάλ Μρουέ, επιμελητικό πρόγραμμα Formworks 02.

Γλώσσα: Αγγλικά

Ο Ζακ Μπλας είναι καλλιτέχνης, δημιουργός ταινιών και συγγραφέας του οποίου η δουλειά εξετάζει τεχνολογίες ελέγχου μέσα από το φακό queer και φεμινιστικών πολιτικών προσεγγίσεων. Τα έργα του αγγίζουν θέματα βιομετρικού ελέγχου, ψυχεδέλειας, τεχνητής νοημοσύνης, κρυστάλλινων μπαλών της Σίλικον Βάλεϊ, ελέγχου σε αεροδρόμια και ντίλντο. Ο Μπλας έχει παρουσιάσει σειρά τέτοιων έργων, περιλαμβανομένου των The Doors (2019), Icosahedron (2019) και SANCTUM (2018). Έχει εκθέσει και έχει κάνει διαλέξεις και προβολές στο Walker Art Center, στην Μπιενάλε του Γκουανγκτζου το 2018, στο Κέντρο Τεχνών Matadero Madrid, στο Mουσείο Τεχνών της Κομητείας του Λος Άντζελες, στο 68ο Διεθνές Φεστιβάλ Βερολίνου, στους χώρους Art in General, Gasworks, και e-flux. Στο παρόν διάστημα, ο Μπλας συνεπιμελείται την ανθολογία Informatics of Domination και γράφει βιβλίο υπό τον τίτλο Informatic Opacity: The Art of Defacement in Biometric Times. Είναι λέκτορας στο Τμήμα Οπτικού Πολιτισμού στο Γκόλντσμιθς, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου και υπότροφος του 2018-2020 UK Arts and Humanities Research Council και του “Configurations of Film” στο Γκέτε- Πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης.

Η παρουσίαση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της έκθεσης και του προγράμματος εκδηλώσεων Δρεπάνι & Κώδικας, του προγράμματος Phygital (έργο Interreg V 2014-2020 BalkanMed που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση), το οποίο συνδιοργανώνεται από το Ερευνητικό Ίδρυμα Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Δήμο Λακατάμιας. Έταιρος-υλοποίησης: Thkio Ppalies. Σε συνεπιμέλεια: Πήτερ Εραμιάν, Έλενας Πάρπα και Εύης (Ευανθίας) Τσελίκα. Σχεδιασμός, Νίκος Στέφου.

Χώρος Έκθεσης: Μουσείο Ιστορίας και Πολιτιστικής Κληρονομίας του ΔήμουΛακατάμιας, Αγίας Παρασκευής 7, Λακατάμια 2311 (https://goo.gl/maps/suVx2PvRAiuTHYm69)
Διάρκεια έκθεσης: 26 Οκτωβρίου 2019 – 15 Φεβρουαρίου 2020

Συμμετέχοντες καλλιτέχνες: Ραΐσσα Αγγελή, Μαρία Ανδρέου, Άδωνης Αρχοντίδης, Βερόνικα Γεωργίου, Όλγα Μισίνσκα, Έλεν Μπλακ & Γιάννης Κολακίδης, Ζακ Μπλας, Μπαχάρ Νουριζάντε, Τζέν ιΝταν, Άγγελος Πλέσσας, Ταπίτα Ριζέρ, Έλενα Σαββίδου, Νιχάλ Φαϊζάλ, Εμίντιο Βάσκες
Πρωτότυπα Phygital: Εχσάν Αμπντί, Οδυσσέας Οικονομίδης, Θράσος Νεραντζής, Μαρία Τουμάζου, Κώστας Τσανγκαρίδης