Φόρτωση Εκδηλώσεις

ΣΕΙΡΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

«Ενιαίο Σχολικό Πλαίσιο για ΟΛΟΥΣ: Ισότητα Ευκαιριών, Ποιότητα, Δίκαιη Διαχείριση»

Σεμινάριο 4: Καλλιεργώντας την Κοινωνική Συμπεριφορά Συλλογικά: Πρακτικές Αποτελεσματικής Διαχείρισης Μαθητικής Συμπεριφοράς

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, το Επαρχιακό Γραφείο Παιδείας Λάρνακας-Αμμοχώστου και το Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλούν σε διαδικτυακό σεμινάριο τη Δευτέρα, 19 Απριλίου 2021 στις 18:00-19:00, με θέμα «Καλλιεργώντας την Κοινωνική Συμπεριφορά Συλλογικά: Πρακτικές Αποτελεσματικής Διαχείρισης Μαθητικής Συμπεριφοράς». Το συγκεκριμένο σεμινάριο είναι το τέταρτο στη σειρά από το σύνολο των πέντε σεμιναρίων που προγραμματίζονται.

Οι μέχρι τώρα  πυροσβεστικές και κατασταλτικές προσεγγίσεις (π.χ. αποβολές, στερήσεις, επιπλήξεις, αφαίρεση βαθμών) χωρίς τη διαμεσολάβηση άμεσης διδασκαλίας κοινωνικής συμπεριφοράς και θετικής ανατροφοδότησης ενδέχεται να οδηγήσουν στην αύξηση προβλημάτων συμπεριφοράς στη σχολική τάξη. Για την αντιμετώπιση ήπιων και χρόνιων προβλημάτων συμπεριφοράς οι εκπαιδευτικοί καλούνται να αξιοποιήσουν στρατηγικές με ερευνητική θεμελίωση, επιδιώκοντας την πρόληψη, ενδυνάμωση και έγκαιρη αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς.

Στόχος του σεμιναρίου είναι η παρουσίαση και ανάλυση στρατηγικών διαχείρισης προβλημάτων συμπεριφοράς με βάση συγκεκριμένα παραδείγματα-σενάρια.

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο επικοινωνήστε στο [email protected] ή στο [email protected]

Εισηγήτριες:

Βάσω Παναγή