Loading Events

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών σε συνεργασία με το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνουν παρουσίαση του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών στο Αμφιθέατρο Newton στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στις 20 Σεπτεμβρίου 2023 μεταξύ 17:30 – 19:00.

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών πρωτοπορεί στη συμβατική και  εξ αποστάσεως/online εκπαίδευση σε ευρωπαϊκή κλίμακα, καθώς, μέσα από τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρει στις Επιστήμες Αγωγής, προετοιμάζει χιλιάδες μελλοντικούς εκπαιδευτικούς, εφαρμόζοντας τις πιο προηγμένες τεχνολογίες και καλλιεργώντας τις δεξιότητες του 21ου αιώνα. Η απόκτηση πτυχίου από το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών  θα εφοδιάσει τους/τις υποψήφιους/ες φοιτητές/φοιτήτριες με τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρίες προκειμένου να ακολουθήσουν μία επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία ως ενεργοί συμμέτοχοι στη γνωστική ανάπτυξη των παιδιών, μέσω των πιο αποδοτικών και πρόσφορων μεθόδων διδασκαλίας.

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Τα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education (THE) World University Rankings by Subject 2023 ενισχύουν τη θέση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διεθνώς, αφού κατατάσσεται μεταξύ των 176–200 καλύτερων πανεπιστημίων παγκοσμίως στον τομέα της Εκπαίδευσης. Κατ’ αναλογία, η κατάταξη τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ως το 1ο  πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα (μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου), και 40ο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον συγκεκριμένο τομέα.

Πρόγραμμα:

• Καλωσόρισμα από Κοσμήτορα Σχολής Επιστημών Αγωγής, Καθ. Έλενα Παπαναστασίου
  • Χαιρετισμό από Πρόεδρο Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών, Δρ Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα
  • Παρουσίαση από Συντονίστρια Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, Δρ Μαρία Ευαγόρου
  • Παρουσίαση Συντονίστρια Προγράμματος Προδημοτικής Εκπαίδευσης, Δρ Αγνή Στυλιανού
  • Ξενάγηση στους χώρους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • Δεξίωση και γνωριμία με το ακαδημαϊκό προσωπικό

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 25 Σεπτεμβρίου 2023