Επιστήμη του Aθλητισμού: Σπουδές και Mελλοντικές Eπαγγελματικές Kατευθύνσεις

Η επιστήμη του αθλητισμού παρουσιάζει τεράστια ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια. Είναι μια σπουδή με πολλές εφαρμογές και τεράστιες προοπτικές απασχόλησης. Το πρόγραμμα της Επιστήμης του Αθλητισμού στοχεύει στην προετοιμασία των μελλοντικών αθλητικών επιστημόνων που σαν ειδικοί της άσκησης διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην προαγωγή υγείας του πληθυσμού και στη βελτίωση της αθλητικής απόδοσης. Επίσης το πρόγραμμα δίνει τα εφόδια και τις γνώσεις στους αποφοίτους ώστε να αποτελέσουν τους μελλοντικούς καθηγητές διδασκαλίας φυσικής αγωγής στα σχολεία.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διαθέτει το πρώτο και μεγαλύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα Επιστήμης του Αθλητισμού στην Κύπρο, όπως επίσης μεταπτυχιακό και διδακτορικό πρόγραμμα σπουδών στους τομείς της άσκησης και της φυσικής αγωγής. Στην συγκεκριμένη διαδικτυακή εκδήλωση θα γίνει παρουσίαση του πτυχίου της Επιστήμης του Αθλητισμού με μια σύντομη αναφορά για τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και για τις μελλοντικές επαγγελματικές κατευθύνσεις στον συγκεκριμένο τομέα.

Παρουσίαση:

Δρ. Γιώργος Αφάμης
Αναπληρωτής Καθηγητής
Προπτυχιακού προγράμματος «Επιστήμη του Αθλητισμού»

Δρ. Χριστόφορος Γιαννάκη
Αναπληρωτής Καθηγητής
Προπτυχιακού προγράμματος «Επιστήμη του Αθλητισμού»

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.