ΣΕΙΡΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

Σεμινάριο 2: Ελλείμματα Κοινωνικών Δεξιοτήτων και Προβλήματα Συμπεριφοράς στα Σχολεία του 21ου Αιώνα (Σύστημα ΠροΘεΣυ)

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, το Επαρχιακό Γραφείο Παιδείας Λάρνακας-Αμμοχώστου και το Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλούν σε διαδικτυακό σεμινάριο την Τρίτη, 16 Μαρτίου 2021 στις 17:00-18:00, με θέμα την καλλιέργεια ενός ενιαίου σχολικού πλαισίου για όλους/ες και την παροχή ισότητας ευκαιριών μέσω του Συστήματος ΠροΘεΣυ (Σχολικό Σύστημα Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς). Το σύστημα  ΠροΘεΣυ επιδιώκει τη δημιουργία και διατήρηση θετικού και ασφαλούς κλίματος στη σχολική μονάδα με απώτερο σκοπό τη μεγιστοποίηση της μαθησιακής και κοινωνικής επίδοσης όλων των μαθητών/τριών.

Η έλλειψη κοινωνικών δεξιοτήτων και η αύξηση των προβλημάτων συμπεριφοράς, από ήπια ως σοβαρά, διαταράσσει το μαθησιακό κλίμα και επηρεάζει την καθημερινότητα του/της εκπαιδευτικού και του/της μαθητή/τριας, δημιουργώντας ελλείμματα στην ποιότητα και στην ισότητα ευκαιριών μάθησης. Οι υφιστάμενες πρακτικές στα σχολεία φαίνονται ανεπαρκείς στο να διαχειριστούν και να λύσουν τα προβλήματα πειθαρχίας με αποτελεσματικό τρόπο. Πώς η έννοια της πειθαρχίας και οι πρακτικές διαχείρισής της  χρειάζεται να αναδομηθούν, μέσα από τον φακό της πρόληψης και της πολυεπίπεδης στήριξης των κοινωνικο-συναισθηματικών δεξιοτήτων όλων των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών;

Στόχος του σεμιναρίου είναι να δώσει συγκεκριμένες εκπαιδευτικές προτάσεις για αντιμετώπιση των προβλημάτων συμπεριφοράς και στην προώθηση της Συμπερίληψης στα σχολεία του 21ου αιώνα.

Για πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο επικοινωνήστε στο [email protected]

Εισηγητές/τριες:

Ελένη Παπανικόλα