Loading Events

Εκδήλωση για τον επίσημο εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας φαρμακοποιού στην Ελλάδα από το Φαρμακευτικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης

Η Παγκόσμια Ημέρα Φαρμακοποιού στις 25 Σεπτεμβρίου είναι μια γιορτή για κάθε φαρμακοποιό. Η ημέρα αυτή δεν είναι απλά ένα χαρμόσυνο γεγονός, αλλά είναι μια κρίσιμη γιορτή για να τιμήσουμε τον ρόλο που διαδραματίζουν οι φαρμακοποιοί στη βελτίωση της δημόσιας υγείας. Μία ημέρα που οι φαρμακοποιοί θέλουν να τονίσουν στον κόσμο πως είναι ενωμένοι για την υγεία, ξεπερνώντας τις συγκρούσεις, τις διαφορετικές πολιτικές και κουλτούρες καθώς και τις οικονομικές ανισότητες. Το φετινό θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας Φαρμακευτικής είναι «Το φαρμακείο ενωμένο στη δράση για έναν πιο υγιή κόσμο», με στόχο να αναδείξει τη θετική επίδραση των παροχών και των υπηρεσιών του φαρμακείου στην υγεία σε όλο τον κόσμο και να ενισχύσει περαιτέρω την αλληλεγγύη μεταξύ του επαγγέλματος.

Ως επαγγελματίες υγείας πρώτης γραμμής, οι φαρμακοποιοί παίζουν σημαντικό ρόλο στη φροντίδα των ασθενών. Εκτός αυτού, τα φαρμακεία είναι ένα από τα πρώτα σημεία επαφής μεταξύ των ασθενών και του συστήματος υγειονομικής περίθαλψης.

Γι’ αυτόν το λόγο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ως ένας εκ των χορηγών της εκδήλωσης, διοργανώνει μία καμπάνια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού σχετικά με τη διακοπή του καπνίσματος. Στην καμπάνια αυτή θα λάβουν μέρος απόφοιτοι του Προγράμματος Φαρμακευτικής – οι οποίοι εργάζονται πλέον ως φαρμακοποιοί στη Θεσσαλονίκη – καθώς και ακαδημαϊκό προσωπικό. Οι κοινοτικοί φαρμακοποιοί έχουν την ευκαιρία να βοηθήσουν τους καπνιστές να διακόψουν το κάπνισμα, διότι διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην ενθάρρυνσή τους. Ο κάθε φαρμακοποιός μπορεί να παρέχει μια σύντομη παρέμβαση διακοπής του καπνίσματος, όπως να ρωτήσει έναν ασθενή εάν καπνίζει ή όχι και να τον συμβουλεύσει. Επίσης, θα δοθεί η ευκαιρία στους συμμετέχοντες κατά τις ώρες 10:30 – 14:00 να υποβληθούν σε «Τεστ εκτίμησης βαθμού εξάρτησης από το κάπνισμα» αλλά και να συζητήσουν για πιθανούς τρόπους μείωσης ή και διακοπής του καπνίσματος. Επιπλέον, καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης (10:00-21:00), θα βρίσκονται στη διάθεση του κοινού έμπειροι σύμβουλοι εισδοχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, για να ενημερώσουν για το 5ετές πρόγραμμα σπουδών της Φαρμακευτικής (Ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου – Integrated Master), τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το Πανεπιστήμιο καθώς και για τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο.

Η αναμόρφωση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων φαρμακευτικής είναι αναγκαία, ώστε να μπορούν οι μελλοντικοί και οι υφιστάμενοι φαρμακοποιοί να αναβαθμίσουν το ρόλο τους – παρέχοντας καινοτόμες και αποτελεσματικές φαρμακευτικές υπηρεσίες στη σύγχρονη κοινωνία και πραγματικότητα – αλλά και για να αναδειχθεί το  Ελληνικό/Κυπριακό  φαρμακείο ως Κέντρο Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγειάς.

Γι’ αυτό λοιπόν, το Πρόγραμμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είναι αφοσιωμένο στην εκπαίδευση φαρμακοποιών, οι οποίοι θα παρέχουν υψηλής ποιότητας, τεκμηριωμένη, διεπαγγελματική, ασθενοκεντρική, φαρμακευτική φροντίδα και θα προάγουν τη δημόσια υγεία. Το Πρόγραμμα Φαρμακευτικής φιλοδοξεί να αναγνωριστεί ως ηγέτης στην εκπαίδευση Φαρμακοποιών και να γίνει γνωστό για την ακαδημαϊκή του αριστεία.

Γιόρτασε μαζί μας την Παγκόσμια Ημέρα Φαρμακοποιού και ζήσε μια UNIC εμπειρία!

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.