Webinar – Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι

Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό, Υποψήφια Διδάκτωρ
Προπτυχιακό πρόγραμμα Φυσικοθεραπεία
Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας

Φυσικοθεραπεία είναι η επιστήμη που χρησιμοποιεί πληθώρα τεχνικών για την αποκατάσταση μιας τεράστιας γκάμας προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζουν χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Μεταξύ αυτών, είναι οι ασθενείς με αναπνευστικά προβλήματα τα οποία μπορεί να προέρχονται από νέες ιώσεις, καθώς και άτομα ευάλωτων ομάδων του πληθυσμού, συμπεριλαμβανομένης της τρίτης ηλικίας.

Οι φυσικοθεραπευτές αποτελούν ένα πολύτιμο κρίκο στην αλυσίδα της αποκατάστασης προβλημάτων υγείας που εμφανίζονται ή επιδεινώνονται και σε περιόδους έλλειψης φυσικής δραστηριότητα όπως συμβαίνει σε περίοδο εγκλεισμού. Στόχος της ενημέρωση είναι να σας εισαγάγουμε στις μεθόδους αποκατάστασης που χρησιμοποιεί ο σύγχρονος επιστήμονας φυσικοθεραπευτής στις τρεις βασικές κατηγορίες παθήσεων, καρδιο-αναπνευστικών, μυοσκελετικών και νευρολογικών.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσφέρει ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών Φυσικοθεραπείας και μεγάλο μέρος των μαθημάτων γίνεται σε πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια.

Για πληροφορίες σχετικά με το προπτυχιακό πρόγραμμα Φυσικοθεραπεία πατήστε εδώ.

To σεμινάριο απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, στρατιώτες και γονείς.

Η σειρά εργαστηρίων «Αγγίζω την Υγεία» αποτελεί εκδήλωση-θεσμό σε Κύπρο και Ελλάδα, στοχεύοντας στο να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις Επιστήμες Υγείας και κυρίως την πρακτική πλευρά της κάθε μιας, μέσα από εργαστηριακές ασκήσεις και διαδραστικά πειράματα. Η σειρά προσφέρεται πλέον και διαδικτυακά.

Σε όλες τις Δράσεις των σεμιναρίων «Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι» θα προηγηθεί σύντομος χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας, Δρ. Κυριάκο Φελέκκη.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.