Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για την Περίοδο της Συνύπαρξης Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων (1960-1963)

Πρόσκληση για συμμετοχή και υποβολή περιλήψεων: Προθεσμία μέχρι 25 Σεπτεμβρίου 2023

Η Κυπριακή Εταιρεία Ιστορικών Σπουδών, σε συνεργασία με το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου, και τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, προσκαλούν σε συμμετοχή και υποβολή περιλήψεων (Call for Papers) για διεθνές επιστημονικό συνέδριο με θέμα Η Περίοδος της Συνύπαρξης Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων (1960-1963) που θα διεξαχθεί στη Λευκωσία στις 1-2 Δεκεμβρίου 2023.

Το συνέδριο διεξάγεται στη μνήμη του Κώστα Κύρρη (1927-2009), Διευθυντή του Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών.

Θέμα του Συνεδρίου
Το συνέδριο θα ασχοληθεί με τις ιστορικές πτυχές της περιόδου της Συνύπαρξης Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων (1960-1963), περιλαμβανομένης της πολιτικής, κοινωνικής και πολιτιστικής ιστορίας, μέσα από πρωτότυπες συμβολές. Πρωτότυπες συμβολές που επικεντρώνονται σε προσωπικότητες, συγκεκριμένα γεγονότα, διεθνείς πτυχές ή προφορική ιστορία της περιόδου είναι επίσης ευπρόσδεκτες.

Οδηγίες για Υποβολές
Οι υποβολές ενδιαφέροντος συμμετοχής θα πρέπει να περιλαμβάνουν τίτλο εισήγησης και περίληψη έως 500 λέξεις και να αποσταλούν ηλεκτρονικά μέχρι τις 25 Σεπτεμβρίου 2023 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected]. Ομιλίες μπορούν να παρουσιαστούν είτε στην ελληνική, είτε στην αγγλική γλώσσα. Οι υποβολές θα πρέπει να περιλαμβάνουν τον ακόλουθο τίτλο: ‘Συνέδριο ΚΕΙΣ – Υποβολή Περίληψης’.

Ειδοποίηση
Η αποδοχή ή μη της ανακοίνωσης θα κοινοποιηθεί στους ενδιαφερόμενους μέχρι το αργότερο τις  15 Οκτωβρίου 2023.

Έξοδα
Δεν υπάρχει παράβολο συμμετοχής στο συνέδριο. Οι συμμετέχοντες είναι όμως υποχρεωμένοι να εξασφαλίσουν οι ίδιοι την χρηματοδότηση του ταξιδιού και της διαμονής τους στην Κύπρο.

Δημοσιεύσεις
Επιλεγμένα άρθρα από το συνέδριο θα δημοσιευθούν σε ειδικό τεύχος του The Cyprus Review, στην Επετηρίδα της Κυπριακής Εταιρείας Ιστορικών Σπουδών ή και σε τόμο πρακτικών του Συνεδρίου.

Οργανωτική Επιτροπή

• Δρ Αιμίλιος Α. Σολωμού, Πρόεδρος Κυπριακής Εταιρείας Ιστορικών Σπουδών
  • Δρ Πέτρος Παπαπολυβίου, Αν. Καθηγητής Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστημίου Κύπρου
  • Καθ. Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης, Κοσμήτορας Νομικής Σχολής Πανεπιστημίου Λευκωσίας