Διάλογος για την αρχαία Ελλάδα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Εκδήλωση με αφορμή την έκδοση δύο σχετικών βιβλίων του Καθηγητή Νέστορα Κουράκη

Η αρχαία Ελλάδα ενέταξε στην παγκόσμια συζήτηση την προσωπικότητα, τον δημιουργό, τον άνθρωπο. Σε αντίθεση με τον αιγυπτιακό πολιτισμό, ο ελληνικός είναι ανθρωποκεντρικός, με άξονα, δηλαδή τον άνθρωπο και στα μέτρα του ανθρώπου. Είναι ακόμη ένας πολιτισμός διάφανος, ξεκάθαρος που όχι μόνο δεν «κρύβει», αλλά και τιμά τους δημιουργούς μεγάλων και αθάνατων έργων, σαν τον Παρθενώνα. Και επιπλέον είναι ένας πολιτισμός που καταλαμβάνει όλες τις εκφάνσεις των γραμμάτων και των τεχνών, έτσι ώστε όποιος θέλει να τον μελετήσει, θα πρέπει να έχει πολύπλευρα ενδιαφέροντα και ανοικτό μυαλό, χωρίς ιδεοληψίες και φανατισμούς. Τούτο ισχύει πολύ περισσότερο μάλιστα όταν ο μελετητής είναι και πανεπιστημιακός δάσκαλος, οπότε πρέπει, στο μέτρο του εφικτού, να έχει, ως παν-επιστήμων, ανοικτούς ορίζοντες για όλες τις επιστήμες και ιδίως για τις λεγόμενες ανθρωπιστικές, ώστε να μεταδίδει έτσι στους φοιτητές του καλλιέργεια πνεύματος και αξίες.

Αυτά και άλλα πολλά επισημάνθηκαν, συζητήθηκαν και αναλύθηκαν σε εκδήλωση με θέμα: «Διάλογος για την Αρχαία Ελλάδα», που διοργάνωσε η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σ’ ένα κατάμεστο από κόσμο αμφιθέατρο, στις 9 Απριλίου, με αφορμή την έκδοση των βιβλίων «Το Αίνιγμα της Αρχαίας Ελλάδας» και «Το Πνεύμα της Αρχαίας Σπάρτης» (εκδόσεις «Φερενίκη»), του καθηγητή Ποινικών Επιστημών της Σχολής, Δρα Νέστορα Κουράκη. Σημειώνεται ότι την εκδήλωση και τον διάλογο με το κοινό συντόνισε ο Δρ Χρήστος Παπαστυλι