Διαγωνισμός «Νιώθω καλλιτέχνης»

Παραχώρηση υποτροφιών για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στις Καλές Τέχνες

Το Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανακοινώνει την προκήρυξη του διαγωνισμού «Νιώθω Καλλιτέχνης» και την παραχώρηση τριών (3) υποτροφιών (75%, 50% και 25% αντίστοιχα) στα δίδακτρα του πρώτου ακαδημαϊκού έτους. Οι υποτροφίες αφορούν υποψήφιους φοιτητές/ήτριες οι οποίοι θα προχωρήσουν σε αίτηση εισδοχής για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στις Καλές Τέχνες για το Εαρινό Ακαδημαϊκό Εξάμηνο του 2022 (τα μαθήματα ξεκινούν στις 31 Ιανουαρίου 2022).

Κριτήρια Συμμετοχής:

• Αποστολή ψηφιακού πορτφόλιο σε μία από τις ακόλουθες μορφές: Powerpoint, PDF, Google Slides, Video. Στην αρχή της παρουσίασης του πορτφόλιο είναι σημαντικό να συμπεριληφθούν:
  1. Τα στοιχεία επικοινωνίας του υποψηφίου (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο επικοινωνίας και ηλεκτρονική διεύθυνση αλληλογραφίας / email)
  2. Την εκπαιδευτική του/της κατάρτιση και
  3. Σύντομη έκθεση προσωπικών στόχων (κείμενο μεταξύ 200 και 300 λέξεων όπου θα περιγράφεται το ενδιαφέρον του/της για τον κλάδο των Καλών Τεχνών).
  • Το ψηφιακό πορτφόλιο μπορεί να περιλαμβάνει σχέδιο, ζωγραφική, κολάζ, μικτές τεχνικές, γλυπτό, εγκατάσταση, αφίσα, φωτογραφίες, βίντεο ή animation, κ.ο.κ.
  • Το ψηφιακό πορτφόλιο πρέπει να αποσταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] (κυρία Νίκη Ζαχαριάδου, Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών) με θέμα “Νιώθω Καλλιτέχνης 2022”.

Όροι και Προϋποθέσεις:

• Η προθεσμία υποβολής του πορτφόλιο λήγει την Παρασκευή, 21 Ιανουαρίου 2022.
  • Οι υποτροφίες απονέμονται μόνο σε νεοεισερχόμενους προπτυχιακούς φοιτητές πλήρους φοίτησης για το Εαρινό Ακαδημαϊκό Εξάμηνο 2022.
  • Κάθε έργο πρέπει να είναι πρωτότυπο, δηλαδή να μην αποτελεί αντιγραφή ή παραλλαγή έργου άλλου δημιουργού. Η κριτική επιτροπή θα αποφασίσει για τη γνησιότητα κάθε έργου.
  • Η συγκατάθεση για επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων των συμμετεχόντων θα αφορά τόσο τις ανάγκες της διεξαγωγής του εν λόγω διαγωνισμού, αλλά και οποιοδήποτε νόμιμο σκοπό, περιλαμβανομένης της αποστολής πληροφόρησης από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για προγράμματα σπουδών, σεμινάρια, συνέδρια και πάσης επαγγελματικής ή/και ακαδημαϊκής φύσης δραστηριότητες.
  • Οι νικητές θα ενημερωθούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τηλεφωνικώς.
  • Σε περίπτωση εξασφάλισης δυο (2) ή περισσότερων υποτροφιών ισχύει η υποτροφία με το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης των διδάκτρων.
  • Οι νικητές θα πρέπει να πληρούν τα απαιτούμενα κριτήρια εισδοχής για το πρόγραμμα, όπως καθορίζονται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.