Ο Κοσμήτορας Κτηνιατρικής του Cambridge νέος Κοσμήτορας Κτηνιατρικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοίνωσε πρόσφατα το διορισμό του Καθηγητή Michael Herrtage στη θέση του Κοσμήτορα της Κτηνιατρικής του Σχολής. Ο Καθηγητής Herrtage φέρνει μαζί του μια πλούσια εμπειρία και ειδίκευση σε αυτόν τον ρόλο, καθώς πέραν του ότι διετέλεσε Κοσμήτορας της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Cambridge για 14 χρόνια (2004-2018), ήταν επίσης υπεύθυνος του τομέα κτηνιατρικής και διαγνωστικής απεικόνισης μικρών ζώων στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Cambridge ‘Queen’s Veterinary School Hospital’.

Κατά τη διάρκεια της επιτυχημένης καριέρας του, ο Καθηγητής Herrtage κατείχε πολλές κορυφαίες θέσεις, συμπεριλαμβανομένης της Προεδρίας του Βρετανικού Συλλόγου Κτηνιάτρων Μικρών Ζώων, της Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Κτηνιατρικής, και της Προεδρίας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Κτηνιατρικών Ειδικοτήτων.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις ενδοκρινικές και μεταβολικές διαταραχές, ο Καθηγητής Herrtage έχει κάνει σημαντικές συνεισφορές στο πεδίο της Κτηνιατρικής παγκόσμια, δημοσιεύοντας πάνω από 200 άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά. Η εμπειρία και η αφοσίωσή του στην κτηνιατρική τον καθιστούν ιδανικό υποψήφιο για να ηγηθεί της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, κάτι το οποίο θα έχει αντίκτυπο στην ανάπτυξη της Σχολής συμβάλλοντας στην καθιέρωσή της τόσο σε περιφερειακό όσο και σε διεθνές επίπεδο.