Πρόσκληση ενδιαφέροντος για διδακτορικές σπουδές στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανακοινώνει την προκήρυξη προσκλήσεων για υποβολή ενδιαφέροντος σε διδακτορικά προγράμματα για το Εαρινό Ακαδημαϊκό Εξάμηνο του 2023.

Συγκεκριμένα, οι προσκλήσεις αφορούν τα προγράμματα:

Τα προγράμματα στοχεύουν στην προετοιμασία των υποψηφίων διδακτόρων για μια σταδιοδρομία στον ακαδημαϊκό χώρο και στη συμβολή τους, μέσω έρευνας αιχμής, στον τομέα. Οι εισαχθέντες φοιτητές και φοιτήτριες αναμένεται να πραγματοποιήσουν πρωτότυπη και υψηλής ποιότητας έρευνα συμβάλλοντας δημιουργικά στην περιοχή της έρευνας τους.

Οι προϋποθέσεις και διαδικασίες εισδοχής, καθώς και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το κάθε πρόγραμμα δημοσιεύονται στους σχετικούς συνδέσμους στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η Νομική Σχολή η οποία στεγάζει δύο τμήματα, το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης,  είναι μία από τις πιο δραστήριες στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου. Με περισσότερα από 25 χρόνια εμπειρίας στην παροχή άριστης νομικής εκπαίδευσης, η Σχολή μπορεί επίσης να πιστωθεί με μια σειρά από πρωτιές στην περιοχή, συμπεριλαμβανομένης της απονομής των πρώτων πτυχίων Νομικής στην Κύπρο, καθώς και της προσφοράς ενός καινοτόμου διδακτορικού στα Ανθρώπινα Δικαιώματα, την Κοινωνία και την Πολυεπίπεδη Διακυβέρνηση, από κοινού με τα Πανεπιστήμια της Padova, του Zagreb και του Western Sydney.

Σήμερα η Σχολή προσφέρει μια σειρά καινοτόμων μαθημάτων και νομικών προγραμμάτων που διασφαλίζουν την πρόσβαση στο δικηγορικό επάγγελμα διεθνώς. Τα μαθήματα είναι σχεδιασμένα ώστε να εξασφαλίζουν στους φοιτητές και στις φοιτήτριες ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία, είτε αποφασίσουν να εργαστούν ως δικηγόροι, δικαστές, νομικοί σύμβουλοι, είτε ως σύμβουλοι ή διευθυντικά στελέχη ιδιωτικών και πολυεθνικών εταιρειών, ανάμεσα στις πολλαπλές επαγγελματικές επιλογές που παρέχει το πτυχίο Νομικής. Επιπρόσθετα, το Διδακτορικό πρόγραμμα στη Δημόσια Διοίκηση προσφέρει πολλαπλές ευκαιρίες στους συναφείς τομείς.

Αντίστοιχα, τα προγράμματα Ευρωπαϊκών Σπουδών και Διεθνών Σχέσεων αποσκοπούν στην ανάλυση και αξιολόγηση των πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών ζητημάτων που απασχολούν την Ανατολική Μεσόγειο και την ευρύτερη περιοχή, καθώς και την ΕΕ και τη διεθνή σκηνή. Τα προγράμματα αυτά παρέχουν στους φοιτητές και στις φοιτήτριες πλήρη εμβάθυνση στις γνώσεις και τις δεξιότητες που χρειάζονται για μία επιτυχημένη σταδιοδρομία σε διεθνείς οργανισμούς, στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, σε πολυεθνικές εταιρείες και σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Η Σχολή στοχεύει στην παροχή ενός ξεχωριστού ακαδημαϊκού περιβάλλοντος, στο οποίο οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να διδαχθούν και να αντλήσουν γνώσεις από διεθνώς καταξιωμένους επιστήμονες στους τομείς της νομικής και των πολιτικών επιστημών. Το ακαδημαϊκό προσωπικό της Σχολής, το οποίο τυγχάνει διεθνούς αναγνώρισης, καθώς και συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών, λαμβάνει ενεργά μέρος σε υψηλής ποιότητας έρευνα και άλλες δραστηριότητες.

Παράλληλα, μέλη του κατέχουν διευθυντικούς ρόλους σε πολλούς ευρωπαϊκούς και εθνικούς φορείς σε σχετικά πεδία, καθώς και ηγετικές θέσεις σε ερευνητικά έργα μεγάλης κλίμακας σε διεθνές, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.