ΑγγίΖΩ την Υγεία» από το Σπίτι

Η σειρά εργαστηρίων προσφέρεται και πάλι διαδικτυακά από το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η εκδήλωση-θεσμός «ΑγγίΖΩ την Υγεία» προσφέρεται και πάλι διαδικτυακά από το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, από τις 22 μέχρι και τις 30 Ιουνίου.

Η δημοφιλής σειρά εργαστηρίων ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις Επιστήμες Ζωής και Υγείας και κυρίως την πρακτική πλευρά της κάθε μιας, μέσα από εργαστηριακές ασκήσεις και διαδραστικά πειράματα, που σχετίζονται με τα εξής προγράμματα σπουδών: Βιολογία του Ανθρώπου, Διαιτολογία και Διατροφολογία, Επιστήμη του Αθλητισμού, Νοσηλευτική, Φαρμακευτική, και Φυσικοθεραπεία. Απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, καθώς και σε στρατιώτες και γονείς.

«Το αρμόδιο Τμήμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ακολουθεί τις σύγχρονες τάσεις στον τομέα της Υγείας, με την επίγνωση ότι ο τομέας αυτός ολοένα και αναπτύσσεται», επεσήμανε ο Δρ. Κυριάκος Φελέκκης, Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου. Συμπλήρωσε λέγοντας πως ο ασθενής πλέον χρειάζεται τη συμπαράσταση και τη βοήθεια πολυθεματικής ομάδας επαγγελματιών υγείας.

«Το τμήμα καλύπτει ένα ευρύ φάσμα σχετικών ειδικοτήτων, οι οποίες θα αναδειχθούν μέσω των εργαστηρίων, κατέληξε ο Δρ. Φελέκκης.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της εβδομάδας αναλυτικά:

Δράση 1: Συναισθηματική Υπερφαγία: Όταν το Ψυγείο από ‘Φίλος’, Γίνεται ‘Εχθρός’
Πρόγραμμα Διατροφολογία και ΔιαιτολογίαMonday, 22 June
Περισσότερες Πληροφορίες
Δράση 2: Σύσταση Σώματος: Καθρέφτης της Υγείας και της Αθλητικής Απόδοσης  Πρόγραμμα Επιστήμη του ΑθλητισμούTuesday, 23 June
Περισσότερες Πληροφορίες
Activity 3: The Evolution of Life: From Viruses to Humans (In English)

Wednesday, 24 June

Δράση 4: Η Ποιότητα Ζωής σας στα Χέρια μας

Thursday, 25 June
Περισσότερες Πληροφορίες

Δράση 5: «Ο Φαρμακοποιός των 7 αστέρων στην εποχή της Τεχνητής Νοημοσύνης και της κινητής υγείας (mHealth)