Ολοκληρώθηκε η 4η Διάλεξη εις Μνήμην Νικόλαου Ι. Σαριπόλου

Στις 31 Ιανουαρίου 2023, η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο Δικηγορικός Σύλλογος Λάρνακας, με την υποστήριξη του Δήμου Λάρνακας, συνδιοργάνωσαν την «4η Διάλεξη εις Μνήμην Νικόλαου Ι. Σαριπόλου» στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Λάρνακας. Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Δήμαρχος Λάρνακας  Ανδρέας Βύρας, ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Λάρνακας Χριστάκης Μούσκος, και ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθ. Αχιλλέας Κ. Αιμιλιανίδης.

Κεντρικός εισηγητής ήταν ο , Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης Παύλος Ελευθεριάδης, ο οποίος μίλησε για το θέμα «Το Σύνταγμα ως  Υπέρτερος Νόμος». Ο Καθ. Ελευθεριάδης ανέλυσε την ιδέα του Συντάγματος ως νομική έννοια μέσα από την θεωρία και την πράξη, ενώ εξέτασε τις διάφορες σχολές σκέψης που έχει εμπνεύσει. Σύμφωνα με τα όσα ανέλυσε ο Καθηγητής Ελευθεριάδης, η ηθική θεωρία και ο Νικόλαος Σαρίπολος -ένας από τους βασικούς υποστηρικτές της- ανάγουν το Σύνταγμα ως κάτι περισσότερο από μια τεχνική έννοια που αναπτύσσεται μέσω δικαστικών αποφάσεων, αλλά ως πολίτευμα στενά συνυφασμένο με τη δημοκρατία.

Την εκδήλωση συντόνισε ο  Νικόλας Κυριακίδης, με εισηγήτρια τη Θεογνωσία Κουσπή, αμφότεροι μέλη ΣΕΠ της Νομικής Σχολής του ΠΛ.