Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διοργανώνει και φιλοξενεί εκδήλωση του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου και Φόρουμ για το Blockchain

Το Ευρωπαϊκό Παρατηρητήριο και Φόρουμ για το Blockchain ανακοινώνει τo δεύτερο μεγάλο συνέδριο του που θα πραγματοποιηθεί στις 20 Οκτωβρίου στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το συνέδριο με τίτλο «EU Blockchain Developments: Shaping the future» θα επικεντρωθεί στις  τάσεις και την καινοτομία του blockchain εντός και εκτός Ευρώπης και αναμένονται συμμετέχοντες από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την τριτοβάθμια εκπαίδευση, startups, ΜΚΟ, καθώς και από διάφορες κυβερνήσεις κρατών μελών της Ε.Ε.

Πρόκειται για μια εκδήλωση η οποία θα καλύψει ένα ευρύ φάσμα θεμάτων όπως το metaverse, τις πρόσφατες εξελίξεις από τις ρυθμιστικές αρχές (MiCA), το  European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) αλλά και θέματα ενέργειας και αειφορίας.

Το πρόγραμμα συνεδρίου περιλαμβάνει σημαντικούς ομιλητές όπως: Helen Koepman, DG CNECT Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Αντώνης Πολεμίτης, Ανώτατος Εκτελεστικός Διευθυντής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Καθ. Γεώργιος Γιαγλής, Εκτελεστικός Διευθυντής του Institute for the Future, Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Pierre Marro, Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Jeff Bandman Principal, Bandman Advisors, Patrick Hansen, Director, EU Strategy & Policy στην Circle.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. H εγγραφή είναι δωρεάν όμως απαραίτητη καθότι οι θέσεις είναι περιορισμένες. Για να προχωρήσετε σε εγγραφή, κάντε κλικ εδώ. Το συνέδριο θα είναι «υβριδικό», επιτρέποντας τόσο τη φυσική, όσο και τη διαδικτυακή συμμετοχή.

Σχετικά με την συνεργασία του Ευρωπαϊκού Παρατηρητήριου και Φόρουμ για το Blockchain και του Institute For the Future του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Το Ευρωπαϊκό Παρατηρητήριο και Φόρουμ για το Blockchain (European Blockchain Observatory and Forum – EUBOF) στοχεύει στο να προβάλει τις κυριότερες εξελίξεις της τεχνολογίας blockchain, καθώς και στην επιτάχυνση της ανάπτυξης του οικοσυστήματος blockchain εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σκοπός των δραστηριοτήτων του Παρατηρητηρίου είναι να βοηθήσει την Ευρώπη να αδράξει τις νέες ευκαιρίες που προσφέρει το blockchain, να δημιουργήσει εμπειρογνωμοσύνη και να διαδραματίσει ηγετικό ρόλο στον τομέα. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) κατέχει το ρόλο του ακαδημαϊκού εταίρου της κοινοπραξίας, ενώ οι υπόλοιποι εταίροι της κοινοπραξίας είναι η NETCOMPANY-INTRASOFT και το Εθνικό Κέντρο Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ).