Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας Κορυφαίο σε Κύπρο και Ελλάδα για την Καλή Υγεία και Ευημερία, σύμφωνα με την κατάταξη THE Impact Rankings 2023

Η εντυπωσιακή 12η θέση του Πανεπιστημίου στην EE αντανακλά τη δέσμευσή του για συμβολή στην επίτευξη των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ στον τομέα Καλής Υγείας και Ευημερίας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάχθηκε, από την κατάταξη Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2023, ως το κορυφαίο πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα και 12ο στην Ευρώπη στον τομέα ‘Καλή Υγεία και Ευημερία’ που αποτελεί έναν εκ των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (SDG3).

Η συγκεκριμένη κατάταξη αξιολογεί τα πανεπιστήμια βάσει διάφορων δεικτών που σχετίζονται με το στόχο SDG3. Οι δείκτες αυτοί καλύπτουν μεταξύ άλλων ακαδημαϊκά κείμενα, δημοσιεύσεις, και κλινικές αναφορές με θέμα την καλή υγεία και ευημερία, συνεργασίες με άλλους οργανισμούς, αλλά και τον αριθμό αποφοίτων των πανεπιστημίων στον τομέα της Υγείας, και την παροχή υπηρεσιών Υγείας. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ξεχώρισε σε αυτούς τους τομείς, αποσπώντας αναγνώριση για την ολιστική προσέγγισή του στην προώθηση της καλής υγείας και ευημερίας.

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου και η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας συνέβαλαν καθοριστικά στην πρόοδο που έχει καταγραφεί στην πορεία προς επίτευξη του SDG3, διαμορφώνοντας ενεργά το μέλλον της Υγείας και της Ευημερίας. Πρωτοβουλίες και προγράμματα των Σχολών που συνέβαλαν στην εξαίρετη επίδοσή τους ως προς την επίτευξη του στόχου SDG3 περιλαμβάνουν:

• Το Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου, που εξυπηρετεί τις ανάγκες πρωτοβάθμιας φροντίδας των μελών του οργανισμού και της τοπικής κοινότητας,
  • Οι στρατηγικές σχέσεις και συνεργασίες με ιδρύματα του τομέα Υγείας στην Κύπρο, την υπόλοιπη Ευρώπη, τη Βόρεια Αμερική και τη Μέση Ανατολή,
  • Την Κινητή Ιατρική Μονάδα, που προσφέρει δωρεάν διαγνωστικές εξετάσεις σε απομονωμένες κοινότητες και ευάλωτες ομάδες πληθυσμού,
  • Τις υπηρεσίες σεξουαλικής και αναπαραγωγικής υγείας που προσφέρονται στους φοιτητές και
  • Τις υπηρεσίες υποστήριξης ψυχικής υγείας, που παρέχονται από το Κέντρο Έρευνας και Συμβουλευτικών Υπηρεσιών (ΚΕΣΥ).

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα, ο Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος του Τομέα Υγείας του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Ανδρέας Χαραλάμπους, δήλωσε: «Η κορυφαία αυτή κατάταξη αποτελεί απόδειξη της αφοσίωσης του ακαδημαϊκού, διοικητικού προσωπικού και των φοιτητών που εργάζονται ακούραστα για τη βελτίωση των συστημάτων Υγείας και την προώθηση της ευημερίας σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο. Παραμένουμε συγκεντρωμένοι στην αποστολή μας για προώθηση της έρευνας, τη διαμόρφωση των μελλοντικών ηγετών στον τομέα της Υγείας και τη συμβολή μας στη διαμόρφωση ενός πιο υγιούς, ισότιμου και βιώσιμου κόσμου».

Ο Κοσμήτορας της Ιατρικής Σχολής, Καθηγητής Άδωνις Ιωαννίδης δήλωσε: «Η πρόσφατη κατάταξη αντανακλά τη σκληρή δουλειά και αφοσίωση της ομάδας της Ιατρικής Σχολής για την προώθηση της καλής υγείας και ευημερίας του πληθυσμού. Πρόκειται για έναν βασικό πυλώνα της αποστολής της Σχολής, που αντανακλάται σε διάφορες πτυχές του έργου μας. Παραδείγματα περιλαμβάνουν τη συνεχή παροχή υποστηρικτικών υπηρεσιών σε κοινότητες με ανεπαρκείς πόρους και την έμφαση στην προώθηση της καλής υγείας μέσω του περιεχομένου των προγραμμάτων σπουδών μας, της καινοτόμου έρευνας και των εστιασμένων δραστηριοτήτων ευαισθητοποίησης. Θα ήθελα να συγχαρώ θερμά το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό, όπως και τους φοιτητές μας για την συνεισφορά τους σε αυτή την επιτυχία».

Ο Καθηγητής Κυριάκος Φελέκκης, Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Ζωής και Υγείας, σημείωσε: «Είμαστε περήφανοι για το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό μας όπως και για τους φοιτητές μας, για την εξαιρετική αφοσίωσή τους στην προώθηση της βιώσιμης ανάπτυξης, της καλής υγείας και ευημερίας. Οι προσπάθειές τους έχουν επιφέρει σημαντική αναγνώριση και έχουν θεμελιώσει τη θέση μας ως ηγέτες σε αυτό τον τομέα. Μαζί, θα συνεχίσουμε να προωθούμε την πρόοδο και να δημιουργούμε θετικό, διαχρονικό αντίκτυπο στην κοινωνία».

Η κατάταξη Impact Rankings του οργανισμού Times Higher Education αξιολογεί την συμβολή των πανεπιστημίων στην επίτευξη των Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ (SDGs). Πέραν της συγκεκριμένης κατάταξης, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατέχει κορυφαίες θέσεις στη δημοφιλή παγκόσμια κατάταξη του THE World University Rankings, η οποία αξιολογεί τις συνολικές επιδόσεις των πανεπιστημίων στη διδασκαλία, την έρευνα, τη μεταφορά γνώσεων και τη διεθνή προοπτική και θεωρείται η ναυαρχίδα των κατατάξεων του οργανισμού. Στην πιο πρόσφατη έκδοση της κατάταξης για το 2023, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάχθηκε 4ο σε Κύπρο και Ελλάδα, ανάμεσα στα 501-600 παγκοσμίως, και ανάμεσα στα κορυφαία 101-150 πανεπιστήμια στον κόσμο με 50 ή λιγότερα χρόνια λειτουργίας.