Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: #1* σε Κύπρο και Ελλάδα στην κατάταξη THE World University Rankings 2024

#1 στην Κύπρο στα Πεδία Ποιότητα της Έρευνας και Διεθνοποίηση

*Μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) κατατάσσεται #1 σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σύμφωνα με την τελευταία έκδοση της κατάταξης Times Higher Education (THE) World University Rankings.

Η κατάταξη THE World University Rankings (WUR), που δόθηκε στη δημοσιότητα στις 27 Σεπτεμβρίου 2023, κατατάσσει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο, και στη θέση #155 στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η μεγαλύτερη και πιο πολυεπίπεδη κατάταξη πανεπιστημίων στον κόσμο, THE World University Rankings, αξιολογεί και συγκρίνει πανεπιστήμια ανά τον κόσμο με βάση την απόδοσή τους σε πέντε πεδία: τη Διδασκαλία, το Ερευνητικό Περιβάλλον, την Ποιότητα της Έρευνας, τη Βιομηχανία και τη Διεθνοποίηση.

Η εντυπωσιακή κατάταξη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας αντανακλάται επίσης στην απόδοσή του σε δύο από τα εν λόγω πεδία, την Ποιότητα της Έρευνας και τη Διεθνοποίηση, όπου έχει λάβει την υψηλότερη βαθμολογία απ’ όλα τα κυπριακά πανεπιστήμια που συμμετέχουν στην κατάταξη. Στα δύο αυτά πεδία, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αναγνωρίζεται, επομένως, ως το κορυφαίο πανεπιστήμιο στην Κύπρο.

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα της κατάταξης, ο Καθηγητής Φίλιππος Πουγιούτας, Πρύτανης του Πανεπιστημίου, δήλωσε: «Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έχει αναπτυχθεί σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. Βασιζόμενο στην υψηλή ποιότητα της εκπαίδευσης και του μαθησιακού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος που παρέχει, έχει εξελιχθεί σε ένα από τα κορυφαία ερευνητικά πανεπιστήμια παγκοσμίως. Βρίσκεται πλέον μόνο του στη θέση #1 στην Κύπρο στον τομέα της  Ποιότητας της Έρευνας, τον πιο σημαντικό και βαρυσήμαντο δείκτη απόδοσης της μεθοδολογίας αξιολόγησης πανεπιστημίων THE WUR. Ο δείκτης αυτός περιλαμβάνει 4 υπο-δείκτες: αντίκτυπο ετεροαναφορών, ερευνητική ισχύς, ερευνητική αριστεία και ερευνητική επιρροή.

Επιπλέον, η υψηλότερη βαθμολογία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανάμεσα σε όλα τα υπόλοιπα κυπριακά πανεπιστήμια στο πεδίο Διεθνοποίηση – που επικεντρώνεται στην έρευνα, τους φοιτητές και φοιτήτριες και το προσωπικό – αποτελεί διπλή ετυμηγορία· πρώτον, των διεθνών ερευνητικών συνεργασιών και των συν-συγγραφών ερευνητικών εργασιών, μια ακόμη αναγνώριση της αριστείας μας στην έρευνα, και δεύτερον του πολυπολιτισμικού, ποικιλόμορφου, συμπεριληπτικού και ευνοϊκού περιβάλλοντος μάθησης και διαπολιτισμικών εμπειριών».

Ο Καθηγητής Δημήτρης Δρικάκης, Αντιπρόεδρος Διεθνών Συνεργασιών και Εκτελεστικός Διευθυντής του Γραφείου Έρευνας και Καινοτομίας του Πανεπιστημίου, σχολιάζοντας περαιτέρω την κορυφαία κατάταξη του Πανεπιστημίου στην Ποιότητα της Έρευνας, σημείωσε: «Η υψηλή ποιότητα της έρευνας που παράγεται από τους ακαδημαϊκούς και τους ερευνητές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ενισχύσει τη συνεργασία μας με διάφορα ιδρύματα και βιομηχανίες και έχει συμβάλει σημαντικά στον εμπλουτισμό του εκπαιδευτικού υλικού που παρέχουμε στους φοιτητές. Δεσμευόμαστε να μεταφέρουμε τα αποτελέσματα της υψηλής ποιότητας έρευνάς μας σε πρακτικές εφαρμογές και να παρέχουμε στους φοιτητές μας εμπειρίες που είναι ευθυγραμμισμένες με έναν κόσμο που εξελίσσεται ραγδαία. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας θα συνεχίσει να αριστεύει στην έρευνα, καλλιεργώντας μια κουλτούρα δημιουργίας γνώσης και προηγμένης μάθησης.».

Τα αποτελέσματα της φετινής κατάταξης World University Rankings αντιπροσωπεύουν τα πιο πρόσφατα από μια σειρά διακρίσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας από τον οργανισμό Times Higher Education. Εκτός από τη συμπερίληψη μεταξύ των 501-600 κορυφαίων πανεπιστημίων σε παγκόσμιο επίπεδο, το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης:

• Ανάμεσα στα Κορυφαία 101-150 στον κόσμο και ανάμεσα στα Κορυφαία 60 Νέα Πανεπιστήμια στην Ευρωπαϊκή Ένωση (EΕ), στη λίστα των καλύτερων πανεπιστημίων στον κόσμο που είναι 50 ετών ή νεότερα (2023THE Young University Rankings),
  • Ανάμεσα στα:
    • Κορυφαία 151–175 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα Επιχειρήσεων και Οικονομικών,
    • Κορυφαία 176–200 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα της Εκπαίδευσης,
    • Κορυφαία 251–300 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα της Ψυχολογίας,
    • Κορυφαία 501–600 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα Κλινικής και την Υγείας,
    • Κορυφαία 501–600 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών

(Κατάταξη Πανεπιστημίων ανά Θέμα 2023 της THE).

Ο Πρύτανης Πουγιούτας ολοκλήρωσε ευχαριστώντας τα άτομα που έχουν συμβάλει σημαντικά σε αυτήν και σε όλες τις σημαντικές επιτυχίες του Πανεπιστημίου: «Θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς ολόκληρη την κοινότητα του Πανεπιστημίου, συμπεριλαμβανομένου του διδακτικού, του ερευνητικού και του διοικητικού προσωπικού, των φοιτητών και φοιτητριών μας, καθώς και των αποφοίτων μας, που συνεχίζουν να μας ωθούν προς όλο και μεγαλύτερες επιτυχίες», σημείωσε.

Κατάταξη σε Κύπρο και Ελλάδα

16. Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος 1501+
16. Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου 1501+
16. Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής 1501+

Σημ: Τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα που δεν εμφανίζονται πιο πάνω δεν συγκαταλέγονται στους τελικούς καταλόγους κατάταξης των καλύτερων πανεπιστημίων στον κόσμο ή/και δεν έχουν λάβει μέρος στη διαδικασία αξιολόγησης.