Αχιλλέας Κ. Αιμιλιανίδης: Εξελέγη ως Ιδρυτικό Μέλος της Κυπριακής Ακαδημίας Επιστημών, Γραμμάτων και Τεχνών

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγχαίρει τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής του, Καθηγητή Αχιλλέα Κ. Αιμιλιανίδη, για την εκλογή του ως ενός από τα 12 ιδρυτικά μέλη και ως του πρώτου Γενικού Γραμματέα της Κυπριακής Ακαδημίας Επιστημών, Γραμμάτων και Τεχνών.

Η Ακαδημία, η οποία ιδρύθηκε με νόμο το 2017, είναι το ανώτατο πνευματικό ίδρυμα της Κύπρου στις επιστήμες, στα γράμματα και στις τέχνες και η εστία των πλέον διακεκριμένων Κυπρίων επιστημόνων, λογίων και καλλιτεχνών. Ο Καθηγητής Αιμιλιανίδης, εκλέχθηκε στην Τάξη των Ηθικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών. Αξίζει να σημειωθεί, πως μόλις πριν από μερικούς μήνες είχε εκλεγεί ως Μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών και Τεχνών (Academia Scientiarum et Artium Europaea).

Η εκλογή του Κοσμήτορα Αιμιλιανίδη ως Ακαδημαϊκού αποτελεί τιμητική διάκριση για τον ίδιο, αλλά επιβεβαιώνει και την συνεχιζόμενη διεθνοποίηση και αριστεία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.