Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συνδιοργάνωσε με το British Council συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα τη «Διεθνοποίηση της Ανώτερης Εκπαίδευσης»

Πρύτανης ΠΛ, καθηγητής Πουγιούτας: «Καθώς ο κόσμος συρρικνώνεται λόγω της ψηφιοποίησης, οι διεθνείς συνεργασίες καθίστανται κρίσιμες για την επιτυχία και τη βιωσιμότητα των οργανισμών»

Το British Council, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, διοργάνωσε με επιτυχία συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα τη «Διεθνοποίηση της Ανώτερης Εκπαίδευσης». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Στόχος της συζήτησης στρογγυλής τραπέζης ήταν η αντιμετώπιση των προκλήσεων και η παρουσίαση των αναδυόμενων τάσεων και ευκαιριών για θεσμικές συνεργασίες μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Κύπρου στον τομέα της Ανώτερης Εκπαίδευσης.

Η συζήτηση στρογγυλής τραπέζης ξεκίνησε με χαιρετισμό και εισαγωγή στην έννοια της διεθνοποίησης από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, καθηγητή Φίλιππο Πουγιούτα, ο οποίος τόνισε τη σημασία της διεθνούς συνεργασίας για την προώθηση της Ανώτερης Εκπαίδευσης.

Η κα Αναστασία Ανδρίτσου, Διευθύντρια του British Council Greece, απηύθυνε επίσης χαιρετισμό, υπογραμμίζοντας τη σημασία της εκδήλωσης και εκφράζοντας τον ενθουσιασμό της για τις γόνιμες συζητήσεις που θα πραγματοποιηθούν κατά τη διάρκεια της συνόδου. Η κα Παντελίτσα Μιχαήλ, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης, του British Council Cyprus, παρουσίασε πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία σχετικά με την Ανώτερη Εκπαίδευση του Ηνωμένου Βασιλείου και την Κύπρο.

Ο κ. Ben Rawlings, British Deputy High Commissioner, Cyprus εξέφρασε την ισχυρή υποστήριξή του στην ενίσχυση των υφιστάμενων συνεργασιών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Κύπρου.

Κατά τη συζήτηση στρογγυλής τραπέζης, ο κ. Mark Crossey, Assistant Director, Policy Global Engagement at Universities UK International, παρουσίασε μια ολοκληρωμένη επισκόπηση της Διακρατικής Εκπαίδευσης Ηνωμένου Βασιλείου-Κύπρου, παρέχοντας πολύτιμες γνώσεις για το τρέχον τοπίο και τις μελλοντικές προοπτικές διεθνούς συνεργασίας στον τομέα της Ανώτερης εκπαίδευσης. Επιπλέον, ο κ. Crossey εμβάθυνε στο θέμα της διασυνοριακής Ανώτερης εκπαίδευσης, εστιάζοντας σε βασικές στρατηγικές, προτεραιότητες και επιτυχημένες πρωτοβουλίες των πανεπιστημίων του ΗΒ.

Στη συζήτηση όλοι οι συμμετέχοντες (Αντιπρύτανες και Λειτουργοί Διεθνών Συνεργασιών από Κυπριακά Πανεπιστήμια) συμμετείχαν ενεργά στην ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και προκλήσεων σχετικά με τη διεθνοποίηση και τις θεσμικές συνεργασίες.

Η εκδήλωση πρόσφερε στους προσκεκλημένους μια μοναδική πλατφόρμα για δικτύωση, συνεργασία και διερεύνηση πιθανών συνεργασιών μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της Κύπρου στον τομέα της Ανώτερης εκπαίδευσης.