Τώρα οι φοιτήτριες και οι φοιτητές που προέρχονται από χώρες εντός της Ε.Ε έχουν πρόσβαση στο Εθνικό Σύστημα Υγείας

Αγαπητές/οί φοιτήτριες/τές προερχόμενες/οι από την Ευρωπαϊκή Ένωση,

Το Γενικό Σύστημα Υγείας της Κύπρου (Γεσύ) προσφέρει υπηρεσίες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας υγείας στην Κύπρο, στοχεύοντας στη βελτίωση της φροντίδας και υγείας των μελών του. Δικαιούχοι για το Γεσύ είναι όλοι οι Κύπριοι και μη-Κύπριοι πολίτες, που ζουν και εργάζονται στην Κύπρο, όπως και οι φοιτήτριες/τές που προέρχονται από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ). Αν είσαι φοιτήτρια/τής από χώρα μέλος της ΕΕ και θέλεις να εγγραφείς στο Γεσύ, κάνε κλικ στο πεδίο «Δήλωση Ενδιαφέροντος» πιο κάτω. Επιπλέον, ενημερώσου για τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις ώστε να εγγραφείς στο Γεσύ, διαβάζοντας τις σημαντικές πληροφορίες που ακολουθούν.

(Φοιτήτριες/τές που κατέχουν Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας (διαφέρει από το έντυπο S1) έχουν πρόσβαση σε Τμήματα Επειγόντων Περιστατικών, σε Νοσοκομεία και Ιατρικά Κέντρα του Γεσύ. Ωστόσο, δεν απολαμβάνουν την πλήρη υγειονομική κάλυψη που προσφέρει το Γενικό Σύστημα Υγείας.)

Ακολούθησε τα επόμενα βήματα αφού εξασφαλίσεις το έντυπο S1:

Βήμα 1: Εξασφάλιση Πιστοποιητικού Διαμονής (ΔΕΑ)

Το «Δελτίο Εγγραφής Αλλοδαπού (ΔΕΑ)» εκδίδεται από το Τμήμα Αρχείου Πληθυσμού. Η διαδικασία για εξασφάλιση του ΔΕΑ διαρκεί περίπου 3-4 μήνες και γι’ αυτό είναι σημαντικό να κάνεις την αίτησή σου έγκαιρα.

Βήμα 2: Απόκτηση κάρτας νοσηλείας

Η Αίτηση θα πρέπει να γίνει προς το Υπουργείο Υγείας της Κύπρου (ΥΥ):

• Συμπλήρωσε το Έντυπο I.Y.87 (Αίτηση για απόκτηση Κάρτας Νοσηλείας) Μέρος 1 & Μέρος 2 (αν ισχύει για σένα).
  • οποθέτησε σε ένα φάκελο το πιο πάνω έντυπο, συμπληρωμένο και υπογραμμένο, μαζί με 2 Αντίγραφα του εντύπου S1 και ένα αντίγραφο της αίτησης για έκδοση Δελτίου Εγγραφής Αλλοδαπού, και σημείωσε στο μπροστινό μέρος του φακέλου: «Αίτηση για Κάρτα Νοσηλείας».
  • Θα χρειαστεί να πας στο ΥΥ, στην οδό Προδρόμου 1, ΤΚ 1148, Λευκωσία, και να ρίξεις το φάκελο στο κουτί με τη σήμανση «Αίτηση για Κάρτα Νοσηλείας» που βρίσκεται έξω από το ΥΥ.  Συνήθως η κάρτα εκδίδεται και αποστέλλεται μέσω ταχυδρομείου εντός 2 εβδομάδων στη διεύθυνση διαμονής που δήλωσες στην Κύπρο.
  • Στο ΥΥ, υπεύθυνη για την αίτηση είναι η κα. Τασούλα Μιχαήλ και μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της στο τηλ. 22605474.
Βημα 3: Εγγραφή στο ΓΕΣΥ

Θα χρειαστεί να εγγραφείς διαδικτυακά στον Οργανισμό Ασφάλισης Υγείας (ΟΑΥ) και στη συνέχεια να καταχωρήσεις την αίτησή σου.

• Θα πρέπει να τυπώσεις την Αίτηση Εγγραφής, να την υπογράψεις, και στη συνέχεια να την καταθέσεις στα κεντρικά γραφεία του ΟΑΥ, στην οδό Κλημέντος 17-19, ΤΚ 1641, Λευκωσία (τηλ. 17000). Θα χρειαστεί επίσης να έχεις μαζί σου ένα αντίγραφο της Κάρτας Νοσηλείας, του Δελτίου Εγγραφής Αλλοδαπού, και του εντύπου S1, όπως επίσης και ένα πρόσφατο λογαριασμό κοινής ωφέλειας, όπως λογαριασμό τηλεφώνου, ρεύματος, νερού.
  • Το προσωπικό του ΟΑΥ θα σε καθοδηγήσει για τα επόμενα βήματα και  την τελική εγγραφή σου στο Γεσύ.
  • Προτείνουμε να κρατάς πάντοτε αντίγραφα  των αιτήσεών σου, ώστε να μπορείς να ελέγχεις την πορεία της αίτησής σου.
Βήμα 4: Εγγραφή σε προσωπικό ιατρό

Αν επιθυμείς να εγγραφείς με ένα από τους Προσωπικούς Ιατρούς που εργάζονται εντός της Πανεπιστημιούπολης, στο Ιατρικό Κέντρο του ΠΛ, θα χρειαστεί να συμπληρώσεις την πιο κάτω διαδικτυακή φόρμα. Σε περίπτωση που χρειαστείς βοήθεια, κάλεσε στο τηλέφωνο 22368900.