Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συμμετείχε σε καμπάνια ευαισθητοποίησης για τον “Σιωπηλό Κίνδυνο”

Μια κοινωνική προσφορά του προγράμματος Φαρμακευτικής

«Σιωπηλός κίνδυνος» χαρακτηρίζεται η Υπέρταση από την οποία πάσχει ένας στους τέσσερις ανθρώπους. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υπέρτασης (17 Μαΐου), το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (Πρόγραμμα Φαρμακευτικής) σε κοινή δράση με το ΑΠΘ, τον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο και τον Παγκύπριο Φαρμακευτικό Σύλλογο συμμετείχε στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του γενικού πληθυσμού των δυο χωρών πάνω στο θέμα της Υπέρτασης από την οποία πάσχει ένας στους τέσσερις ανθρώπους.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συμμετείχε σε ενέργεια δημιουργίας ενημερωτικής αφίσας με χρήσιμες συμβουλές, καθώς και ενός Ημερολογίου καταγραφής εβδομαδιαίας μέτρησης της αρτηριακής πίεσης.