Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στηρίζει την εκστρατεία του ΕΚ για συμμετοχή στις επικείμενες Ευρωεκλογές

Η κάθε εκλογική διαδικασία αποτελεί κορύφωση της Δημοκρατίας και η εξάσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι, για κάθε πολίτη, η ύστατη στιγμή επισφράγισης της συμμετοχής του στο σπουδαιότερο σύστημα διακυβέρνησης όλων των εποχών.

Αντιλαμβανόμενο το μεγάλο διακύβευμα των επικείμενων Ευρωεκλογών, οι οποίες στην Κύπρο θα γίνουν στις 26 Μαΐου, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στηρίζει την εκστρατεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για αύξηση της συμμετοχής των ψηφοφόρων.

Στο πλαίσιο της εκστρατείας του, το γραφείο του ΕΚ στην Κύπρο σημειώνει: «Από τη στιγμή που ερχόμαστε σ’ αυτό τον κόσμο, είμαστε μαζί. Ο καθένας μπορεί να αφήσει το στίγμα του, αλλά μαζί μπορούμε πραγματικά να κάνουμε τη διαφορά. Και είναι γι’ αυτό που ψηφίζουμε». Προσθέτει ότι: «Οι εκλογές αποτελούν κορυφαία στιγμή κατά την οποία ο κάθε ένας από εμάς έχει την ευκαιρία να ψηφίσει και να αποφασίσει για το μέλλον του. Και παρόλο που δεν μπορούμε να λύσουμε τις σημερινές παγκόσμιες προκλήσεις ή ακόμη αυτές σε εθνικό επίπεδο, στην Ευρώπη μπορούμε μαζί να χαράξουμε το δρόμο. Είναι αυτό που καθιστά τις Ευρωεκλογές πολύ σημαντικές».

Για τον σκοπό της εκστρατείας, το ΕΚ ετοίμασε προεκλογικό φιλμάκι με τίτλο «Αποφάσισε για το μέλλον σου», στο οποίο παρουσιάζονται πλάνα νεογνών απ’ όλη την Ευρώπη, λίγο μετά τη γέννησή τους, σε μια «συναισθηματικά φορτισμένη στιγμή που συνοδεύεται από μια αίσθηση ευθύνης για το ευ ζην αυτής της νέας ζωής στο μέλλον», όπως εξηγεί.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας καλεί όλους να μοιραστούν το βίντεο και να ενθαρρύνουν άλλους να πράξουν το ίδιο, σε μία προσπάθεια να ευαισθητοποιηθεί η κοινωνία, με σκοπό να επιτευχθεί όσο το δυνατό μεγαλύτερη συμμετοχή πολιτών στις επερχόμενες εκλογές.