Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας 1ο σε Κύπρο και Ελλάδα στον τομέα της Διοίκησης Επιχειρήσεων, στην παγκόσμια κατάταξη ShanghaiRankings Global Ranking of Academic Subjects

Στον ίδιο τομέα, το ΠΛ κατατάσσεται 1ο στην Ευρώπη και 2ο στον κόσμο με βάση το κριτήριο αξιολόγησης Δημοσιεύσεις από Διεθνείς Συνεργασίες

Τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάταξης ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects, που δημοσιεύτηκαν τον Οκτώβριο του 2023, κατατάσσουν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα κορυφαία 201-300 πανεπιστήμια στον κόσμο, στον τομέα της Διοίκησης Επιχειρήσεων. Τα αποτελέσματα τοποθετούν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας 1ο πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα, σε αυτό τον τομέα.

Η παγκόσμια κατάταξη ShanghaiRankings χρησιμοποιεί πέντε ακαδημαϊκά κριτήρια για την αξιολόγηση της Ερευνητικής απόδοσης των πανεπιστημίων. Τα κριτήρια αυτά εστιάζουν στην ποιότητα, τη συνεισφορά και την επιρροή της Έρευνας, καθώς επίσης στις Δημοσιεύσεις από Διεθνείς Συνεργασίες και στα Διεθνή Ακαδημαϊκά Βραβεία.

Σύμφωνα με τα κριτήρια αξιολόγησης, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης 1ο στην Ευρώπη και 2ο στον κόσμο με βάση το κριτήριο Δημοσιεύσεις από Διεθνείς Συνεργασίες, αλλά και μεταξύ των κορυφαίων 25 πανεπιστημίων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, των κορυφαίων 40 στην (ευρύτερη γεωγραφικά) Ευρώπη, και των κορυφαίων 80 στον κόσμο, με βάση το κριτήριο Συνεισφορά του Ερευνητικού του Έργου.