Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: Ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο, στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών

Το ΠΛ ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια στον κόσμο σε πέντε διαφορετικούς τομείς, σύμφωνα με την κατάταξη THE WUR by Subject 2024

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) by Subject 2024 κατατάσσουν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών.

Αντίστοιχα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται στις θέσεις #3 στην Κύπρο, #7 στην Κύπρο και Ελλάδα και #132 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον τομέα.

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα, ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών, Καθηγητής Κλήμης Μαστορίδης, σημείωσε:

«Οι τελευταίες διεθνείς κατατάξεις αντικατοπτρίζουν, για άλλη μια φορά, τη συνεχή δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Οι εντυπωσιακές βαθμολογίες στις Κοινωνικές Επιστήμες και την Ψυχολογία αποτελούν μια επάξια διάκριση, που αντικατοπτρίζει τις άοκνες προσπάθειες των συναδέλφων μας στη διεξαγωγή επιστημονικής έρευνας υψηλού επιπέδου. Οφείλω, επίσης, να εξάρω το ρόλο και την καθοριστική συμβολή των συναδέλφων της Νομικής Σχολής του πανεπιστημίου στη συνολική κατάταξή μας στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών».

Από την πλευρά του, ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής, Καθηγητής Αχιλλέας Κ. Αιμιλιανίδης, σημείωσε:

«Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι αφοσιωμένο στην ακαδημαϊκή αριστεία, και η συμπερίληψή του ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια διεθνώς, αποτελεί αναγνώριση των ενεργειών του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού και των φοιτητών του. Η νέα αυτή διάκριση αντικατοπτρίζει την εξαιρετική δουλειά των συναδέλφων μας στη Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών, αλλά και του συνόλου του Πανεπιστημίου και των ανθρώπινων πόρων του. Ως Νομική Σχολή είμαστε περήφανοι που συμβάλαμε σε αυτό το επίτευγμα και που αποτελούμε μέρος του οργανισμού».

Οι κατατάξεις THE WUR αποτελούν τη μεγαλύτερη και πιο πολυεπίπεδη κατάταξη πανεπιστημίων στον κόσμο, με εμπειρία πέντε δεκαετιών στο αντικείμενο.

Τα αποτελέσματα της φετινής κατάταξης THE WUR by Subject είναι τα τελευταία μιας σειράς διακρίσεων για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από τον οργανισμό Times Higher Education. Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης ως:

• #1 σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο (2024 THE World University Rankings)
  • #1 στην Κύπρο με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανάμεσα στα Κορυφαία 60 στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ανάμεσα στα Κορυφαία 101-150 πανεπιστήμια στον κόσμο με λιγότερα από 50 χρόνια λειτουργίας (2023 THE Young University Rankings)