Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: #1* στον τομέα της Ψυχολογίας, σε Κύπρο και Ελλάδα

Το ΠΛ ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια στον κόσμο σε πέντε διαφορετικούς τομείς, σύμφωνα με την κατάταξη THE WUR by Subject 2024

*μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) by Subject 2024 κατατάσσουν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στη θέση #1 σε Κύπρο και Ελλάδα, στον τομέα της Ψυχολογίας, μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται ανάμεσα στα Κορυφαία 301-400 πανεπιστήμια στον κόσμο και στη θέση #79 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον τομέα.

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα, ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, Καθηγητής Κλήμης Μαστορίδης, σημείωσε:

«Τα φετινά αποτελέσματα αποτελούν για άλλη μια φορά απόδειξη της συνεχιζόμενης δέσμευσης του διδακτικού προσωπικού και των φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Στο πλαίσιο της Σχολής μας, οι εξαιρετικές βαθμολογίες στην Ψυχολογία και τις Κοινωνικές Επιστήμες αποτελούν μια επάξια διάκριση, που αντανακλά τις άοκνες προσπάθειες των συναδέλφων μας να διεξάγουν επιστημονική έρευνα αιχμής. Υπογραμμίζουν επίσης την ακλόνητη δέσμευση της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών σε μία στρατηγική πορεία ακαδημαϊκής αριστείας. Όπως ανέφερα και πέρυσι, προσδοκούμε ακόμη μεγαλύτερα επιτεύγματα στο μέλλον και εργαζόμαστε προς αυτή την κατεύθυνση».

Οι κατατάξεις THE WUR αποτελούν τη μεγαλύτερη και πιο πολυεπίπεδη κατάταξη πανεπιστημίων στον κόσμο, με εμπειρία πέντε δεκαετιών στο αντικείμενο.

Τα αποτελέσματα της φετινής κατάταξης THE WUR by Subject είναι τα τελευταία μιας σειράς διακρίσεων για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από τον οργανισμό Times Higher Education. Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης ως:

• #1 σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο (2024 THE World University Rankings)
  • #1 στην Κύπρο με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανάμεσα στα Κορυφαία 60 στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ανάμεσα στα Κορυφαία 101-150 πανεπιστήμια στον κόσμο με λιγότερα από 50 χρόνια λειτουργίας (2023 THE Young University Rankings)