Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: #1 στις Επιχειρήσεις και Οικονομικά, σε Κύπρο και Ελλάδα

Το ΠΛ ανάμεσα στα κορυφαία πανεπιστήμια στον κόσμο σε πέντε διαφορετικούς τομείς, σύμφωνα με την κατάταξη THE WUR by Subject 2024

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) by Subject 2024 κατατάσσουν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στη θέση #1 στον τομέα των Επιχειρήσεων και Οικονομικών, σε Κύπρο και Ελλάδα.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται ανάμεσα στα Κορυφαία 201-250 πανεπιστήμια στον κόσμο και στη θέση #45 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον τομέα.

Σχολιάζοντας τα αποτελέσματα της κατάταξης, η Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων, Καθηγήτρια Αγγελική Κοκκινάκη, δήλωσε:

«Είμαστε ικανοποιημένοι από την κατάταξη THE Subject Ranking που αναγνωρίζει τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ως το κορυφαίο ίδρυμα στην Κύπρο, την Ελλάδα και την περιοχή που βρίσκεται μεταξύ της Αδριατικής και της Λεβαντίνης Θάλασσας. Ωστόσο, πιστεύω ακράδαντα ότι τo διαφοροποιητικό στοιχείο της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου μας υπερβαίνει τις αριθμητικές κατατάξεις.

Αυτό που πραγματικά ξεχωρίζει τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων είναι η δέσμευσή μας για αριστεία σε κάθε πτυχή της ακαδημαϊκής ζωής. Η σχολή μας ενθαρρύνει τους φοιτητές να ασχοληθούν με την κριτική σκέψη και να διαμορφώσουν τη δική τους μοναδική ακαδημαϊκή ή επαγγελματική πορεία. Προωθούμε τις διεπιστημονικές σπουδές, ιδιαίτερα την ενσωμάτωση των Επιχειρήσεων και της Τεχνολογίας Πληροφοριών. Τα μέλη του διδακτικού μας προσωπικού παράγουν σταθερά καινοτόμες ιδέες μέσω αυστηρής, εστιασμένης έρευνας και συμμετοχής σε ουσιαστικό διάλογο με επαγγελματίες του κλάδου.

Η αφοσίωσή μας στην έρευνα, τη διδασκαλία και την προσφορά στην επιστημονική κοινότητα έχει αναγάγει τη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στη σημερινή της εξέχουσα θέση. Είμαι περήφανη για αυτά που πετύχαμε, αλλά είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη για τη μελλοντική μας εξέλιξη. Με τη συνεχή δέσμευσή μας για αριστεία στη διδασκαλία, την έρευνα και τη σύνδεση με τη βιομηχανία, είμαι βέβαιη πως τα καλύτερα δε θα αργήσουν να έλθουν.»

Οι κατατάξεις THE WUR αποτελούν τη μεγαλύτερη και πιο πολυεπίπεδη κατάταξη πανεπιστημίων στον κόσμο, με εμπειρία πέντε δεκαετιών στο αντικείμενο.

Τα αποτελέσματα της φετινής κατάταξης THE WUR by Subject είναι τα τελευταία μιας σειράς διακρίσεων για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από τον οργανισμό Times Higher Education. Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατατάσσεται επίσης ως:

• #1 σε Κύπρο και Ελλάδα μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και ανάμεσα στα Κορυφαία 501-600 πανεπιστήμια στον κόσμο (2024 THE World University Rankings)
  • #1 στην Κύπρο με το Πανεπιστήμιο Κύπρου, ανάμεσα στα Κορυφαία 60 στην Ευρωπαϊκή Ένωση και ανάμεσα στα Κορυφαία 101-150 πανεπιστήμια στον κόσμο με λιγότερα από 50 χρόνια λειτουργίας (2023 THE Young University Rankings)