Τελικές Εξετάσεις Χειμερινού Εξαμήνου 2021

Συμβατικά/Δια ζώσης Προγράμματα/Μαθήματα

Σημαντική Ανακοίνωση

Αγαπητοί/ές Φοιτητές/τριες

Ευχές για μια ευτυχισμένη και παραγωγική νέα χρονιά!

Ευελπιστούμε πως είστε όλοι και όλες ασφαλείς και υγιείς αυτή τη δύσκολη για όλους μας περίοδο. Σας διαβεβαιώνουμε ότι καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για να σας παρέχουμε ένα ασφαλές περιβάλλον και ποιοτική εκπαίδευση. Όπως πάντα, η ασφάλεια και η ευημερία σας παραμένουν η ύψιστή μας προτεραιότητα.

Ενόψει της εξεταστικής περιόδου του Χειμερινού Εξαμήνου 2021 των συμβατικών/ δια ζώσης προγραμμάτων/μαθημάτων, η οποία αρχίζει στις 10 Ιανουαρίου 2022, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για μερικές σημαντικές εξελίξεις και αποφάσεις.

Σύμφωνα με:

• την απόφαση της 129ης συνεδρίασης της Συγκλήτου, που πραγματοποιήθηκε στις 3 Ιανουαρίου 2022,
  • το ηλεκτρονικό μήνυμα του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης της Κύπρου (ΔΙΠΑΕ) στις 30 Δεκεμβρίου 2021, και
  • το διάταγμα του Υπουργού Υγείας στις 30 Δεκεμβρίου 2021,

Οι τελικές γραπτές εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν και θα επιτηρηθούν ηλεκτρονικά με τη χρήση του Proctorio ή του Webex. Επίσης, θα δοθεί μία (1) επιπρόσθετη ώρα σε κάθε εξέταση/αξιολόγηση.

Οι τελικές αξιολογήσεις των μαθημάτων εργαστηριακής φύσεως/studio/κλπ. θα διεξαχθούν επίσης εξ αποστάσεως/ηλεκτρονικά, σύμφωνα με τις οδηγίες της Σχολής/Τμήματος/Προγράμματος. Σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις μαθημάτων που η εξ αποστάσεως/ηλεκτρονική αξιολόγηση δεν καθίσταται δυνατή, θα εξεταστεί το ενδεχόμενο να εξεταστούν δια ζώσης.

Το πρόγραμμα των τελικών εξετάσεων/αξιολογήσεων όπως έχει κοινοποιηθεί, ΔΕΝ θα αλλάξει.

Σχετική εκπαίδευση για τη χρήση του Proctorio θα προσφερθεί διαδικτυακά. Παρακαλούμε όπως βρείτε πιο κάτω τις σχετικές πληροφορίες.

Ημερομηνία: Παρασκευή 07 Ιανουαρίου 2022.

Ώρα: 16:00 – στα Ελληνικά

17:00 – στα Αγγλικά

Σύνδεσμος: https://globaltraining.webex.com/globaltraining/j.php?MTID=mdbf451f2ca1e34eb8bb9992153826ab2Κωδικός Πρόσβασης: 2022

Επίσης θα αποσταλούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, οδηγίες σχετικά με τη χρήση του WebEx.