Προκαταρτική Συμφωνία για Νέα Διαπανεπιστημιακά Μεταπτυχιακά Προγράμματα

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ενώνει δυνάμεις με το Κρατικό Πανεπιστήμιο της Μόσχας (Lomonosov State Moscow University – LMSU), το αρχαιότερο και πιο αξιόλογο πανεπιστήμιο της Ρωσίας, για την από κοινού προσφορά δύο πρωτοποριακών μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών.

Τα δύο νέα προγράμματα θα έχουν διάρκεια 2 χρόνια (120 ECTS) και θα οδηγούν σε τίτλους σπουδών που θα εκδίδονται και από τα δύο Πανεπιστήμια. Τα προγράμματα (1) Remote Earth Sensing και (2) Artificial Intelligence and Virtual Reality, θα διδάσκονται από έμπειρους καθηγητές των Τμημάτων Πληροφορικής και Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Ερευνητικής Σχολής Cosmos Research του LMSU. Οι φοιτητές θα φοιτούν στο πρώτο έτος σπουδών τους στη Λευκωσία, και στο δεύτερο έτος στη Μόσχα, όπου θα κάνουν την πρακτική άσκηση και τη διπλωματική εργασία τους.

Τα προγράμματα θα υποβληθούν στον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και αναμένεται να προσφερθούν την επόμενη διετία, αφού τύχουν έγκρισης/πιστοποίησης από τον Φορέα.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Φίλιππος Πουγιούτας, Καθηγητής Πληροφορικής, συνοδευόμενος από την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Θεμάτων, Καθηγήτρια Edna Yamasaki-Patrikiou και τον Διευθυντή του Κέντρου Διοικητικής Υποστήριξης Τεχνολογίας, Δρ Dmitri Apraksin, συζήτησε τις λεπτομέρειες της συνεργασίας με ακαδημαϊκούς αξιωματούχους του LMSU. Συγκεκριμένα, ο Πρύτανης Πουγιούτας και η συνοδεία του συναντήθηκε στη Μόσχα στις 14 και 15 Μαΐου 2018 με τον Αντιπρύτανη του LMSU, Καθηγητή Yuri Mazei, και τον Κοσμήτορα και Αναπληρωτή Κοσμήτορα της Ερευνητικής Μονάδας Cosmos Research του LMSU, Καθηγητές Vassily Sazono και Artem Savchuk αντίστοιχα. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων συζητήθηκαν οι λεπτομέρειες της συνεργασίας. Η συμφωνία αναμένεται να υπογραφεί σύντομα.

Ο Πρύτανης Πουγιούτας ευχαρίστησε τους αξιωματούχους του LMSU δηλώνοντας ότι είναι μεγάλη τιμή για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας να συνεργαστεί με ένα από τα πιο διακεκριμένα πανεπιστήμια του κόσμου. Ο Πρύτανης πρόσθεσε επίσης πως στα πλαίσια της διεθνοποίησης του, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσφέρει ήδη σε περισσότερους από 4000 φοιτητές κοινά/διπλά προγράμματα σπουδών σε συνεργασία με διεθνούς φήμης Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.

Στις φωτογραφίες, ο Πρύτανης Πουγιούτας, με την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Θεμάτων YamasakiPatrikiou και τον Δρ Dmitri Apraksin, μαζί με τον Αντιπρύτανη Mazei, τον Κοσμήτορα Sazono και τον Αναπληρωτή Κοσμήτορα Savchuk στά γραφεία τους στο LMSU.