Συμμετοχή Royal Commonwealth Society Cyprus Branch (RCS Cyprus) στη Διεθνή Συνάντηση των Παραρτημάτων RCS για το 2018 στο Λονδίνο

Το Royal Commonwealth Society Cyprus Branch, με έδρα το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, συμμετείχε στη διετή Διεθνή Συνάντηση των Παραρτημάτων RCS για το 2018, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο από τις 14 μέχρι και τις 18 Οκτωβρίου 2018.

Η Συνάντηση έλαβε χώρα στην Ύπατη Αρμοστεία της Νοτίου Αφρικής και στο Ουέστμινστερ, ενώ το πρόγραμμα περιελάμβανε συζητήσεις σχετικά με ζητήματα που απασχολούν το RCS και τα Παραρτήματα, καθώς και τα κράτη της Κοινοπολιτείας ευρύτερα, όπως επί παραδείγματι ο ρόλος των Παραρτημάτων RCS στο πλαίσιο της Κοινοπολιτείας, η συμβολή τους σε περιφερειακό επίπεδο, η ανάμιξη των νέων στις δραστηριότητές τους, αλλά και ειδικότερες θεματικές, όπως οι περιβαλλοντικές προκλήσεις και η ενεργός συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Συλλογή RCS που φιλοξενείται στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ, καθώς επίσης και να παραστούν στη δεξίωση την οποία παρέθεσε η βρετανική κυβέρνηση στο Λάνκαστερ Χάουζ επ’ ευκαιρία της συμπλήρωσης 150 χρόνων από την ίδρυση του RCS παρουσία της Δούκισσας της Κορνουάλης, η οποία και ανακηρύχθηκε Vice-Patron του RCS.

Το RCS Cyprus εκπροσωπήθηκε στη Διεθνή Συνάντηση από τη Διευθύντρια του, κα. Άννα Καραφουλίδου, καθώς επίσης και από τον Πρόεδρο του Παραρτήματος, Καθ. Αχιλλέα Αιμιλιανίδη, και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, Δρ  Αιμίλιο Σολωμού, κα. Ήρα Ιωάννου και κ. Κώστα Κατσαρό.