Διαδικτυακό Συνέδριο για την Κύπρο και την Κοινοπολιτεία στέφεται με επιτυχία

Μεταξύ 20-21 Μαΐου 2021, η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Ινστιτούτο Κοινοπολιτειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Λονδίνου συνδιοργάνωσαν, με την υποστήριξη του Royal Commonwealth Society Cyprus Branch, διαδικτυακό διεθνές επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Κύπρος και Κοινοπολιτεία (1961-2021)», επ’ ευκαιρία της εξηκοστής επετείου από την εισδοχή της Κύπρου στην Κοινοπολιτεία. Το συνέδριο αποτέλεσε καρπό της πρόσφατης συμφωνίας συνεργασίας που υπεγράφη μεταξύ της Νομικής Σχολής και του Ινστιτούτου Κοινοπολιτειακών Σπουδών.

Την πρώτη ημέρα, έλαβε χώρα η τελετή έναρξης του συνεδρίου, στο πλαίσιο της οποίας η ΑΕ Patricia Scotland, Γενική Γραμματέας της Κοινοπολιτείας απηύθυνε χαιρετισμό, υπογραμμίζοντας τη σημασία της συμμετοχής της Κυπριακής Δημοκρατίας στους θεσμούς της Κοινοπολιτείας. Την τελετή χαιρέτισε, επίσης, ο κ. Ben Rawlings, Αναπληρωτής Ύπατος Αρμοστής του Ηνωμένου Βασιλείου στην Κύπρο, εστιάζοντας στην πολυεπίπεδη σχέση μεταξύ των αρχών της Κοινοπολιτείας και της σύγχρονης Κύπρου. Εκ μέρους των συνδιοργανωτών, ο Καθ. Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης, Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και ο Καθ. Philip Murphy, Διευθυντής του Ινστιτούτου Κοινοπολιτειακών Σπουδών, σκιαγράφησαν στις ομιλίες τους τους διάφορους ιστορικούς σταθμούς της πορείας της Κύπρου πριν αλλά και μετά τη συμμετοχή της στην Κοινοπολιτεία.

Κατά τη δεύτερη ημέρα, έλαβαν χώρα τρεις συνεδρίες παρουσίασης πρωτότυπου ερευνητικού έργου, με τη συμμετοχή ακαδημαϊκών και ερευνητών από την Κύπρο και το εξωτερικό, που κάλυψαν ένα ευρύτατο φάσμα ιστορικών, πολιτικών, διπλωματικών, πολιτιστικών και νομικών πτυχών των σχέσεων της Κύπρου με τον εν λόγω διεθνή οργανισμό.

Το διήμερο των εργασιών του συνεδρίου μεταδόθηκε ζωντανά μέσα από τα κοινωνικά δίκτυα της Νομικής Σχολής, ενώ τα οπτικοακουστικά αρχεία παραμένουν διαθέσιμα στο κοινό, μέσω της σελίδας της Νομικής Σχολής στο Facebook και του καναλιού της στο YouTube, έχοντας ξεπεράσει ήδη τις 2,000 προβολές.