Στο μικροσκόπιο ο νέος ρόλος της Κίνας στη Μέση Ανατολή

Συμπόσιο για την πρωτοβουλία «Ζώνη και Δρόμος» στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Οι αλλαγές που συντελούνται στη Μέση Ανατολή, οι στοχεύσεις της Κίνας στην περιοχή μέσω της πολιτικής και οικονομικής πρωτοβουλίας «Ζώνη και Δρόμος» καθώς και ο ρόλος της Κύπρου και άλλων γειτονικών χωρών, βρέθηκαν στο επίκεντρο συμποσίου που διοργάνωσε το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, σε συνεργασία με τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου και την Κινεζική Ακαδημία Κοινωνικών Επιστημών (CASS).

Για τη σημασία της Κίνας στις σχέσεις με την ΕΕ και τη συμβολή της Κύπρου ως γέφυρας για τη συνεργασία ανάμεσα στην Ευρώπη και την Ασία, μίλησε ο Δημήτρης Συλλούρης, Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων. Ο κ. Συλλούρης αναφέρθηκε στους ειδικούς δεσμούς της Κίνας με την Κύπρο, στην πάγια υποστήριξη της κυπριακής κυβέρνησης στην θέση του Πεκίνου για μία Κίνα και εξέφρασε ευγνωμοσύνη στη στήριξη του Πεκίνου στις κυπριακές θέσεις για την επίλυση του Κυπριακού.

Ο Huang Xingyuan, Πρέσβης της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Κύπρο, στον εναρκτήριο λόγο του εστίασε στην πρωτοβουλία «Ζώνη και Δρόμος» που εγκαινίασε πριν από πέντε χρόνια ο σημερινός πρόεδρος της χώρας του Xi Jinping, στοχεύοντας στην όσο το δυνατό ευρύτερη συνεργασία ανάμεσα στην Κίνα και σε χώρες από ολόκληρο τον κόσμο. Στο πλαίσιο αυτό, ανάδειξε τον ρόλο της Κύπρου και της Μέσης Ανατολής που στα παλιά χρόνια συνέδεαν την Κίνα με τον Περσικό Κόλπο και τη Μεσόγειο μέσω της κεντρικής και της δυτικής Ασίας, ενώ σήμερα εκτείνονται στην Ευρώπη κατά μήκος της Νότιας Κινεζικής Θάλασσας, του Ινδικού Ωκεανού, της Ερυθράς Θάλασσας και της Μεσογείου. Υπενθύμισε τη ρήση του κ. Xi, σύμφωνα με τον οποίο «Η Κίνα θα τα πάει καλά, όταν και ο άλλος κόσμος τα πάει καλά και αντίστροφα».

Στον ολοένα και πιο διευρυνόμενο ρόλο του Πεκίνου στην Μέση Ανατολή και στις άριστες σχέσεις Κύπρου-Κίνας αναφέρθηκε ο Καθηγητής Αχιλλέας Αιμιλιανίδης, κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Αφού ανέφερε ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ήταν το πρώτο στην Κύπρο με αναγνωρισμένο πτυχίο στις διεθνείς σχέσεις, σημείωσε ότι η συνεργασία της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με την CASS έχει τεράστια σημασία καθώς εκπροσωπεί μια από τις πιο σημαντικές και μεγάλες χώρες του κόσμου.

Στο χαιρετισμό του ο Καθηγητής Ανδρέας Θεοφάνους, Πρόεδρος του Κυπριακού Κέντρου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων, αναφέρθηκε στις πρωτοβουλίες που εδώ και χρόνια αναλαμβάνει το Κέντρο για την εξέταση κορυφαίων ζητημάτων με διεθνές ενδιαφέρον, όπως είναι οι μεγάλες αλλαγές που συντελούνται στην ιδιαίτερα ευαίσθητη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου και της ευρύτερης Μέσης Ανατολής.