Σημαντική Ανακοίνωση | 08.05.2020

Αγαπητές φοιτήτριες / αγαπητοί φοιτητές,

Ευχόμαστε να είστε όλες και όλοι υγιείς.

Σε συνέχεια της σημερινής ανακοίνωσης του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

1. ύψιστη προτεραιότητα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας παραμένει η διασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας τόσο των φοιτητριών και φοιτητών, όσο και των μελών του προσωπικού του,
  2. τα μαθήματα του Εαρινού Εξαμήνου 2020 έχουν ήδη ολοκληρωθεί,
  3. η εβδομάδα που αρχίζει στις 11 Μαΐου 2020, είναι η εβδομάδα ατομικής προετοιμασίας για τις εξετάσεις (study week),
  4. πολλές/οί μη Κύπριες/οι φοιτήτριες/τές έχουν ήδη επιστρέψει στη χώρα τους και, με τις παρούσες συνθήκες, αδυνατούν να επιστρέψουν στην Κύπρο,
  5. υπήρξε ενδελεχής και λεπτομερής προγραμματισμός για τις τελικές αξιολογήσεις/εξετάσεις οι οποίες θα διεξαχθούν με εναλλακτικές αξιόπιστες και έγκυρες μεθόδους αξιολόγησης. Το τελικό πρόγραμμα των αξιολογήσεων/εξετάσεων ανακοινώθηκε σήμερα.
Λαμβάνοντας υπόψη τα πιο πάνω, τo Εαρινό Εξάμηνο 2020 θα ολοκληρωθεί διαδικτυακά σύμφωνα με:
  1. τις αποφάσεις της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου,
  2. το Ψήφισμα της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων, ημερομηνίας 20 Μαρτίου 2020,
  3. το πλαίσιο διασφάλισης της ποιότητας των τελικών εξετάσεων όπως διαμορφώθηκε από τις σχετικές αποφάσεις του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης.

Σας ευχαριστούμε και πάλι για τη μέχρι τώρα άψογη συνεισφορά σας στη ποιοτική διαδικτυακή διδασκαλία και μάθηση με την οποία ολοκληρώσαμε τη διδακτική περίοδο του τρέχοντος  εξαμήνου.

Σας ευχόμαστε και πάλι, υγεία, δύναμη και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας!