Πρώτα Ετήσια Βραβεία Βιβλίου του Cyprus Review | Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων

Το κορυφαίο κυπρολογικό περιοδικό The Cyprus Review (CR) ανακοινώνει τα αποτελέσματα των Πρώτων Ετήσιων Βραβείων Βιβλίου στις κατηγορίες Ι. Ιστορία και Πολιτικές Επιστήμες και ΙΙ. Νομική για βιβλία που δημοσιεύθηκαν εντός του 2019, καθώς και τον λήπτη του ετήσιου Βραβείου Συνολικής Προσφοράς. Η διαδικασία αξιολόγησης των υποβληθεισών υποψηφιοτήτων υπήρξε απαιτητική και εργώδης, δεδομένων των ιδιαζουσών συνθηκών που όλοι βιώνουμε. Για τον λόγο αυτό, η Συντακτική Ομάδα του CR θα ήθελε να εκφράσει τις θερμές της ευχαριστίες στα μέλη των Επιστημονικών Επιτροπών, και συγκεκριμένα τους:

Ιστορία και Πολιτικές Επιστήμες: Αιμίλιος Σολωμού (Κυπριακή Εταιρείας Ιστορικών Σπουδών), Πέτρος Παπαπολυβίου (Πανεπιστήμιο Κύπρου), Οδυσσέας Χρίστου (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Μιχάλης Κοντός (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Φράνσις Λανίτου (Πρέσβης).

Νομική: Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Χρήστος Παπαστυλιανός (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Χαράλαμπος Παπαχαραλάμπους (Πανεπιστήμιο Κύπρου), Χρίστια Μίτλεττον (Δικαστής), Ηλίας Στεφάνου (Δικηγόρος).

Τα βραβεία απονέμονται ως ακολούθως:

Ι. Ιστορία και Πολιτικές Επιστήμες

Α. Βραβείο «Stanley Kyriakides»:

Χαράλαμπος Α. Αλεξάνδρου, 361 Τάγμα Πεζικού: Χρονικό Προάσπισης Προδομένης Πατρίδας (Σύνδεσμος Επιζησάντων Στρατιωτών 361 Τάγματος Πεζικού 1974, Κυπριακό Ινστιτούτο Επιστημονικών και Ιστορικών Ερευνών)

Β. Βραβείο Νέου Ερευνητή:

Marilena Varnava, Cyprus Before 1974: The Prelude to Crisis (I.B. Tauris)

Μιχάλης Σταυρή, Ενιαίον Κόμμα Εθνικόφρονος Παρατάξεως: Στα Σπάργανα της Σύγχρονης Κυπριακής Πολιτικής Ζωής (Εκδόσεις Ρίζες – Ίδρυμα Πολύκαρπος Γιωρκάτζης)

ΙΙ. Νομική

Α. Βραβείο «Κωνσταντίνος Αιμιλιανίδης»:

Φρίξος Νικολαΐδης, Αποζημιώσεις για Σωματικές Βλάβες και Θανατηφόρα Ατυχήματα.

Β. Βραβείο Νέου Ερευνητή:

Αναστασία-Μαρία Φρ. Ιωαννίδη, Η Εμμάρτυρη Απόδειξη στην Πολιτική Δίκη κατά το Ελληνικό, Αγγλικό και Κυπριακό Δίκαιο (Σάκκουλα).

Γ. Εύφημος Μνεία (Κατηγορία Νέων Ερευνητών)

Νίκος Θ. Παναγιώτου, Σχέση Εξηρτημένης Εργασίας και Μέτοχοι Ιδιωτικών Εταιρειών (Hippasus).

III. Βραβείο Συνολικής Προσφοράς

Το ειδικό αυτό βραβείο απονέμεται στον Καθηγητή Ευάνθη Χατζηβασιλείου (Πανεπιστήμιο Αθηνών) για τη συνολική του προσφορά στη μελέτη της ιστορίας της Κύπρου μέσω πρωτότυπων δημοσιευμένων ερευνητικών εργασιών.

Η Προκήρυξη των Ετήσιων Βραβείων Βιβλίου του The Cyprus Review για το έτος 2020 είναι διαθέσιμη εδώ.

Διαβάστε την ανακοίνωση στον ιστότοπο του CR πατώντας εδώ.