Πρόσκληση Ενδιαφέροντος για αιτήσεις εγγραφών στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Δίκαιο και Πολιτική στην Ευρωπαϊκή Ένωση»

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοινώνει το άνοιγμα τριάντα (30) θέσεων για την εισδοχή στο εξ αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στο Δίκαιο και Πολιτική στην Ευρωπαϊκή Ένωση (MA), για το Χειμερινό εξάμηνο 2019.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί να προσφέρει υψηλότατο επίπεδο επιστημονικής γνώσης μέσα από την εξειδίκευση στη διεπιστημονική προσέγγιση, την εμβάθυνση στη γνωστική ενότητα που συγκροτείται από τα γνωστικά αντικείμενα/πεδία του Δημοσίου και του Ευρωπαϊκού Δικαίου, της Πολιτικής Θεωρίας, των Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών και άλλα αντικείμενα που εντάσσονται στο ευρύτερο πεδίο των Πολιτικών Επιστημών.

Η συστηματική, μεταπτυχιακού επιπέδου κατάρτιση στα παραπάνω γνωστικά αντικείμενα μπορεί να αποτελέσει κρίσιμο εφόδιο για άτομα που στοχεύουν να εργαστούν σε πλήθος τομέων, οργανισμών και επαγγελμάτων. Πυλώνα της εκπαιδευτικής προσέγγισης αποτελεί ο συνδυασμός της θεωρητικής με την πρακτική διάσταση των ζητημάτων που ανακύπτουν στη γνωστική ενότητα Δημοσίου Δικαίου και Πολιτικής Θεωρίας και η ανάπτυξη της ικανότητας για θεωρητικά στέρεη αλλά και πρακτικά αποτελεσματική αντιμετώπιση των ζητημάτων αυτών. Από τη σκοπιά των επιμέρους γνωστικών αντικειμένων, ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην ευρωπαϊκή διάσταση των ζητημάτων και στη διασύνδεσή τους με τις προκλήσεις, τις αδυναμίες αλλά και την προοπτική της ευρωπαϊκής πολιτικής, οικονομικής, πολιτιστικής και κοινωνικής «ολοκλήρωσης» (European integration).

Παρέχεται μεταπτυχιακή εκπαίδευση σε κατόχους πτυχίου Νομικής ή συναφούς τίτλου σπουδών, καθώς επίσης και σε άτομα που στοχεύουν να εργαστούν σε τομείς και αντικείμενα που σχετίζονται με τη νομική επιστήμη (βλ. δικηγορικό επάγγελμα, δικαστικό σώμα, νομικοί σύμβουλοι σε εταιρείες και ιδιωτικούς οργανισμούς, Δημόσια Υπηρεσία, Ημικρατικοί Οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση, Δημόσιοι Οργανισμοί και Φορείς, Μη-Κυβερνητικοί Οργανισμοί, διπλωματικό σώμα). Οι απόφοιτοι του προγράμματος μπορούν να γίνουν δεκτοί σε σπουδές τρίτου κύκλου (Διδακτορικές Σπουδές).

Το πρόγραμμα προσφέρεται στην ελληνική γλώσσα.

ΣχολήΝομική
Διάρκεια1.5 έτος (τρία εξάμηνα)
Αριθμός θέσεων30 (τριάντα)
Καταληκτική ημερομηνία αιτήσεων18 Σεπτεμβρίου 2019