Ο Καθ. Δημήτρης Δρικάκης Μέλος της Συντακτικής Ομάδας του έγκριτου επιστημονικού περιοδικού Nature Scientific Reports

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγχαίρει τον Καθηγητή Δρικάκη για την ένταξή του στην εκδοτική επιτροπή του σημαντικού περιοδικού Nature Scientific Reports.

Το Nature Scientific Reports είναι ένα περιοδικό ανοικτής πρόσβασης, το οποίο δημοσιεύει πρωτότυπες ερευνητικές εργασίες από όλους τους τομείς των φυσικών επιστημών, καθώς και της ιατρικής και της μηχανικής. Ως το έκτο περιοδικό με τις περισσότερες αναφορές (citations) στον κόσμο, έχει παγκόσμια επιρροή και μεγάλη βαρύτητα στη χάραξη πολιτικής και στα μέσα ενημέρωσης.

Η διάκριση αυτή αποτελεί ακόμα μία επιβράβευση για το ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο του Καθηγητή Δρικάκη και επιβεβαιώνει την συνεχιζόμενη διεθνοποίηση και αριστεία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Λίγα λόγια για τον Καθηγητή Δημήτρη Δρικάκη

Ο Καθηγητής Δημήτρης Δρικάκης είναι μόνιμο μέλος ΔΕΠ της Ιατρικής Σχολής και της Σχολής Επιστήμων και Μηχανικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Κατέχει επίσης τη θέση του Vice President of Global Partnerships και του Executive Director of Research and Innovation του Πανεπιστημίου.

Πριν να ενταχθεί στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, κατείχε ακαδημαϊκές και εκτελεστικές θέσεις σε πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου, όπως τη θέση του Καθηγητή, του Εκτελεστικού Κοσμήτορα και του Προέδρου Ακαδημαϊκών Τμημάτων. Κατείχε επίσης ανώτερες ακαδημαϊκές και ερευνητικές θέσεις στη Γερμανία και τη Γαλλία. Είναι κάτοχος του βραβείου Καινοτομίας της Χρονιάς (Ιnnovator of the Year) από το Βρετανικό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Ανταλλαγής Γνώσης για Νανοτεχνολογία ενώ πήρε δύο φορές την υποτροφία William Penny από το Atomic Εstablishment του Ηνωμένου Βασιλείου για τη συνεισφορά του στις υπολογιστικές επιστήμες.

Ο Καθηγητής Δρικάκης έχει δημοσιεύσει πάνω από 440 επιστημονικά έγγραφα και δύο βιβλία. Κατέχει τα h-index 44 (Scopus) & 52 (Google Scholar) και κατατάσσεται, σύμφωνα με πρόσφατη δημοσίευση του Πανεπιστημίου Stanford, στους κορυφαίους 100,000 επιστήμονες παγκοσμίως (που αντιστοιχούν σε 2% διεθνώς) με πολύχρονη καριέρα.