Ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης διορίστηκε στο Εκπαιδευτικό Συμβούλιο της Διπλωματικής Ακαδημίας

Ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης διορίστηκε από τον Υπουργό Εξωτερικών Δρ Κωνσταντίνο Κόμπο ως μέλος του Εκπαιδευτικού Συμβουλίου της Διπλωματικής Ακαδημίας του Υπουργείου για τριετή θητεία (2024-2026). Το Συμβούλιο έχει την ευθύνη να συμβουλεύει τον Υπουργό για τους στόχους και τις δράσεις της Διπλωματικής Ακαδημίας.

Ο Κοσμήτορας Αιμιλιανίδης έγινε επίσης μέλος του Ευρωπαϊκού δικτύου για τη διαχείριση της ασφάλειας και της προστασίας σε χώρους λατρείας. Το Δίκτυο εγκαθιδρύθηκε από το πρόγραμμα SHRINES, που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και αποσκοπεί στην προώθηση διαλόγου και ενημέρωσης μεταξύ των διαχειριστών ιδρυμάτων λατρείας διαφορετικών θρησκειών και ιδιαίτερα τη χρήση τεχνολογικών λύσεων για αντιμετώπιση των κινδύνων που αντιμετωπίζουν.