Ομιλία στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για την Τρομοκρατία

Η τρομοκρατία και η παράνομη μετανάστευση, που θέτουν σε κίνδυνο την παγκόσμια ασφάλεια, τέθηκαν επί τάπητος στη διάρκεια σεμιναρίου που διοργάνωσε το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Ομιλητής ήταν ο Ρώσος Καθηγητής Βλαδίμιρ Κόζιν, κορυφαίος εμπειρογνώμονας του Κέντρου Στρατιωτικών-Πολιτικών Μελετών του περίφημου Κρατικού Ινστιτούτου (Πανεπιστήμιο) Μόσχας για τις Διεθνείς Σχέσεις (MGIMO), με το οποίο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έχει εγκαθιδρύσει σχέσεις συνεργασίας.

«Το σεμινάριο οργανώνεται σε μια τραγική στιγμή, στις 11/9 που είναι η επέτειος της τρομοκρατικής επίθεσης στους δίδυμους πύργους του Παγκόσμιου Εμπορικού Κέντρου της Νέας Υόρκης. Είναι επίσης επίκαιρο λόγω των δραματικών γεγονότων στη Συρία», τόνισε ο ομιλητής. Ταυτόχρονα σημείωσε πως υπάρχουν πολλές διαστάσεις της τρομοκρατίας. Μεταξύ αυτών είναι και η κρατική τρομοκρατία. Επί τούτου κατηγόρησε ευθέως το ΝΑΤΟ για πολλές από τις δράσεις του.

Ο Καθηγητής Κόζιν, παρουσίασε επίσης τη Ρωσική άποψη για την κρίση στην Ουκρανία. Με το τέλος της ομιλίας υπήρξε μια δημιουργική συζήτηση. Υπογραμμίσθηκε μεταξύ άλλων ότι υπάρχει ένα άναρχο διεθνές περιβάλλον ενώ η κάθε πλευρά επιρρίπτει ευθύνες στους αντίπαλους για τα κακώς έχοντα.

Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε ο Επίκουρος Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ Μιχάλης Κοντός.