Ο Καθ. Νίκος Καρτακούλλης επιλέγηκε Adjunct Professor του Πανεπιστημίου της Οτάβας

Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Νίκος Καρτακούλης, με βάση το άρθρο 17.5 του Πανεπιστημίου της Οτάβα του Καναδά, έχει επιλεγεί μετά από σχετική αξιολόγηση, ως Adjunct Professor της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου (School of Human Kinetics / Faculty of Health Sciences) αυτού, για περίοδο τριών ετών (από την 1η Ιουλίου 2018 μέχρι τις 30 Ιουνίου 2021). Τα μέλη της Σχολής ομόφωνα αποφάσισαν να στηρίξουν την εισήγηση για τον διορισμό του Καθ. Καρτακούλλη, σύμφωνα με τους κανονισμούς του Πανεπιστημίου της Οτάβα. Η εισήγησή τους βασίστηκε στην ακαδημαϊκή αριστεία, την έρευνα και τη συμβολή του Καθ. Καρτακούλλη στην ανάπτυξη των αρχών της καλή διακυβέρνησης και διαχείρισης σε αθλητικούς οργανισμούς παγκοσμίως, καθώς επίσης και τη μεγάλη του συμβολή στην ανάπτυξη εκπαιδευτικών και κοινωνικών προγραμμάτων στην Αφρική με τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή και τη FIFA.

Αυτή η εξέλιξη αποτελεί τιμή για τον Kαθ. Καρτακούλλη, καθώς και αναγνώριση του ερευνητικού του έργου, αλλά και της γενικότερης προσφοράς του στον αθλητισμό και την εκπαίδευση παγκοσμίως, αφού το Πανεπιστήμιο της Οτάβα είναι μέλος του U15, μιας ομάδας πανεπιστημίων στον Καναδά με εντατική ερευνητική δράση, ενώ αποτελεί το μεγαλύτερο Αγγλογαλλικό (δίγλωσσο) πανεπιστήμιο στον κόσμο με 44,000 φοιτητές.

Ο Καθ. Καρτακούλλης δήλωσε ότι «εδώ και χρόνια έχουμε μια εξαιρετική συνεργασία με τους συναδέλφους του Πανεπιστημίου της Οτάβα. Συνεργασία η οποία περιλαμβάνει έρευνες, εκδόσεις βιβλίων και επιστημονικών άρθρων, συμμετοχή σε συνέδρια και συμμετοχή στις επιτροπές αξιολογήσεις διδακτορικών φοιτητών. Η συνεργασία μας θα ενδυναμωθεί ακόμη περισσότερο τώρα, αφού, ήδη με τους συναδέλφους της Σχολής του Πανεπιστημίου της Οτάβα έχουμε αναπτύξει ένα προκαταρκτικό πλάνο για τη συνεργασία μας για τα επόμενα τρία χρόνια». Ο Καθ. Καρτακούλλης σημείωσε ότι τέτοιου είδους συνεργασίες, ανάμεσα σε καταξιωμένα πανεπιστήμια, συμβάλουν στην ενίσχυση της ακαδημαϊκής κοινότητας και ενισχύουν τους δεσμούς ανάμεσα στις δύο χώρες.