NEOLAiA European University Alliance: Συνάντηση στο Πανεπιστήμιο του Örebro

Πρύτανης Πουγιούτας: «Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ηγείται της ψηφιακής μετάβασης της κοινοπραξίας και των πανεπιστημίων της»

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κοινοπραξίας Πανεπιστημίων NEOLAiA συναντήθηκε στο Πανεπιστήμιο του Örebro στη Σουηδία στις 20-22 Ιουνίου 2022 και επανέλαβε την πλήρη δέσμευσή του για τη δημιουργία ενός ισχυρού Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του Μέλλοντος. Στη συνάντηση συμμετείχαν δια ζώσης οι επτά από τους εννέα Πρυτάνεις των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων, Juan Gómez Ortega (University of Jaen, Ισπανία), Φίλιππος Πουγιούτας (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Κύπρος), Johan Schnürer   (Örebro University, Σουηδία), Jan Lata (University of Ostrava, Τσεχία), Valentin Popa (University of Suceava, Ρουμανία),  Arnaud Giacometti (University of Tours, Γαλλία) και Lina Tamutienè (Siauliai State University of Applied Sciences, Λιθουανία), και διαδικτυακά, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Bielefeld της Γερμανίας Gerhard Sagerer, και ο Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου του Salerno της Ιταλίας Gianluca Sbardella.

Στη συνάντηση, εκτός από τους Πρυτάνεις συμμετείχαν και μέλη της Διοικούσας και της Εκτελεστικής Επιτροπής της κοινοπραξίας συμπεριλαμβανομένων του Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Θεμάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθηγητή Παναγιώτη Αγγελίδη και της Διευθύντριας του Γραφείου Ακαδημαϊκής Συμμόρφωσης, Δρ Μέλπως Ιακωβίδου.

Στην ομιλία του κατά τη διάρκεια συζήτησης στρογγυλής τραπέζης με όλες και όλους που παρευρέθηκαν στη συνάντηση, ο Πρύτανης Πουγιούτας τόνισε τη σημασία της Πρωτοβουλίας των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, τους λόγους για τους οποίους το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας εντάχθηκε στην κοινοπραξία NEOLAiA εστιάζοντας ειδικά στη συμβολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο έργο της κοινοπραξίας. Ανάφερε δε συγκεκριμένα:

«Η στρατηγική του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είναι στενά ευθυγραμμισμένη με τη στρατηγική της κοινοπραξίας  NEOLAiA και βασίζεται σε παρόμοιους πυλώνες με  αυτούς  της κοινοπραξίας (NEOTRENDS), οι οποίοι εστιάζουν στη διεθνοποίηση, στη βασική και διεπιστημονική εφαρμοσμένη έρευνα, στην ευέλικτη μάθηση και στις ανατρεπτικές τεχνολογίες για τον ανασχεδιασμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας και του μαθησιακού περιβάλλοντος, καθώς επίσης και στη διαφορετικότητα και τη συμπερίληψη. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ηγείται της ψηφιακής μετάβασης της κοινοπραξίας και των πανεπιστημίων της».

Ο Πρύτανης Πουγιούτας αφού ευχαρίστησε τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Örebro, Johan Schnürer και την ομάδα του για την άψογη διοργάνωση της συνάντησης και την εξαίρετη φιλοξενία, εξέφρασε τις ειλικρινείς του ευχαριστίες και την εκτίμησή του σε όλες και όλους τους συναδέλφους από όλα τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια για τον χρόνο και την προσπάθεια που επένδυσαν σε αυτήν την πρωτοβουλία καθώς επίσης και για το αξιοσημείωτο έργο που παράγουν. Τέλος, ο Πρύτανης Πουγιούτας συνεχάρη τον Πρύτανη του Πανεπιστήμιου Jaen, Juan Gómez Ortega, τον Αντιπρύτανη Sebastian Bruque και την ομάδα τους, για τον εξαίρετο συντονισμό της κοινοπραξίας.

Οι Πρυτάνεις των πανεπιστημίων είχαν την ευκαιρία κατά τη διάρκεια των γευμάτων και των κοινωνικών εκδηλώσεων να γνωριστούν περισσότερο σε προσωπικό επίπεδο, κάτι που συνέσφιξε ακόμα περισσότερο τις επαγγελματικές και προσωπικές τους σχέσεις. Είχαν, επίσης, την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο σπίτι και στα εργαστήρια του Alfred Nobel, ιδρυτή των Βραβείων Nobel, ως επίσης και στα εξειδικευμένα εργαστήρια Ρομποτικής και τα Learning Labs του Πανεπιστημίου Örebro.

Η επόμενη συνάντηση της Κοινοπραξίας θα πραγματοποιηθεί στις 10-11 Οκτωβρίου 2022 στο πανεπιστήμιο Bielefeld της Γερμανίας.