Μνημόνιο Συνεργασίας Τμήματος Επιστημών Υγείας Πανεπιστημίου Λευκωσίας και Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου (ΙΝΓΚ)

Το Τμήμα Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου (ΙΝΓΚ) υπέγραψαν Μνημόνιο Συνεργασίας  στις 15 Ιουλίου 2023, για τη διενέργεια κλινικής και πρακτικής άσκησης των φοιτητών του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου στη Μονάδα Φυσικοθεραπείας του ΙΝΓΚ. Το μνημόνιο υπέγραψαν εκ μέρους του Πανεπιστημίου ο Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Υγείας Δρ. Χρίστος Πέτρου και εκ μέρους του Ινστιτούτου Νευρολογίας & Γενετικής Κύπρου η Συντονίστρια του Κλινικού Τομέα Δρ. Ελένη Ζαμπά Παπανικολάου.

Το μνημόνιο έχει ως στόχο την έναρξη και προώθηση της συνεργασίας μεταξύ του προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου και της  Μονάδας Φυσιοθεραπείας του ΙΝΓΚ, η οποία μεταξύ άλλων περιλαμβάνει την εκπαίδευση των φοιτητών δίπλα σε έμπειρους και υψηλά καταρτισμένους φυσιοθεραπευτές που παρέχουν υψηλής ποιότητας θεραπευτικές πράξεις βασιζόμενες σε διεθνή πρωτόκολλα αποκατάστασης. Τα δύο μέρη συμφωνήσαν στην ενίσχυση της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης οργανώνοντας και προσφέροντας σεμινάρια αλλά και ερευνητικά προγράμματα όπου αυτό είναι δυνατό.

Στη συνάντηση παρευρέθηκαν ο Γενικός Εκτελεστικός Διευθυντής και Ιατρικός Διευθυντής του Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου Καθηγητής Λεωνίδας Φυλακτού, ο Ανώτερος Φυσιοθεραπευτής του Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής Κύπρου Δημήτρης Σωκράτους και η Συντονίστρια του προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Δρ. Χριστίνα Μιχαηλίδου.