Η Αιτωλοακαρνανία είναι τόπος με πλούσια μυθολογία και πολιτιστική παράδοση αιώνων. Πλευρώνα, Καλυδώνα, Θέρμο, Στράτος, Οινιάδες, Μακύνεια, Πάλαιρος: αρχαιολογικοί χώροι και θέατρα, που δηλώνουν την παρουσία του πολιτισμού και των τεχνών. Φημισμένοι κατά την αρχαιότητα για τη στρατιωτική και πολιτική τους ικανότητα, οι Αιτωλοί ανέδειξαν ωστόσο σημαντικές προσωπικότητες των γραμμάτων, με προεξάρχοντα φυσικά τον Κοσμά τον Αιτωλό. Κυρίως όμως από τον 19ο αιώνα κι έπειτα, παρατηρείται η μεγαλύτερη άνθηση των γραμμάτων και των τεχνών στην ευρύτερη περιοχή της Αιτωλοακαρνανίας. Κωστής Παλαμάς, Κωνσταντίνος Χατζόπουλος, Μιλτιάδης Μαλακάσης, Θανάσης Κυριαζής, Πέτρος Δήμας – από τους εξέχοντες εκπροσώπους της, μέρος μιας παράδοσης που συνεχίζεται και σήμερα.

Εξίσου σημαντική είναι και η λογοτεχνική παραγωγή της Αιτωλοακαρνανίας στον χώρο της παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας τα τελευταία πενήντα περίπου χρόνια. Ο ογκώδης και πλούσιος σε υλικό τόμος Αιτωλοακαρνάνες συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας της Μεταξούλας Μανικάρου περιλαμβάνει συγκεντρωμένα στοιχεία για τους Αιτωλοακαρνάνες συγγραφείς που τα έργα τους καλύπτουν αυτόν ακριβώς τον χώρο, μέσα από μια εκτενή ερευνητική εργασία εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος.

Η Μεταξούλα Μανικάρου γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου αλλά ζει στο Αγρίνιο, όπου εργάστηκε ως φιλόλογος και σχολική σύμβουλος στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Από το 2017 ανήκει στο Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Έχει τρία μεταπτυχιακά στις Επιστήμες της Αγωγής: Νεοελληνική Γλώσσα και Παιδική Λογοτεχνία (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων), Θεωρία, Πρακτική και Αξιολόγηση της Διδασκαλίας (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Διδακτική της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας). Η διδακτορική της διατριβή είχε θέμα τη Νεοελληνική Λογοτεχνία (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων). Κατέχει επίσης πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας από την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων) και είναι επιμορφώτρια εκπαιδευτικών φιλολόγων στις νέες τεχνολογίες. Ασχολείται επισταμένως με τη νεοελληνική και παιδική λογοτεχνία, τη νεοελληνική γλώσσα και τον ελληνικό περιοδικό τύπο, θέματα τα οποία ερευνά επίσης στα βιβλία, τις δημοσιεύσεις και τις εισηγήσεις της.

Τα κίνητρά της για τη δημιουργία του πολύ σημαντικού αυτού έργου ήταν πολλά. Όπως αναφέρει στο εισαγωγικό της σημείωμα, από το 1974 και μετά παρατηρείται μια γενικότερη άνθηση της παιδικής κι εφηβικής λογοτεχνίας στην Ελλάδα. Από την άλλη, υπήρχε ένα βιβλιογραφικό κενό σε σχέση με την καταγραφή της ανάλογης λογοτεχνικής παραγωγής της Αιτωλοακαρνανίας, επομένως μια τέτοιου είδους έρευνα και συγκέντρωση στοιχείων ήταν κάτι παραπάνω από αναγκαία. «Τέλος, λόγοι χρέους προς τους Αιτωλοακαρνάνες συγγραφείς, που αφιερώθηκαν στο παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο, γνώρισαν πολλαπλές εκδόσεις και ανατυπώσεις του έργου τους και απέσπασαν βραβεία και τιμητικές διακρίσεις, λειτούργησαν, καθοριστικά, για την ολοκλήρωση της μελέτης αυτής», σημειώνει χαρακτηριστικά. Ορίζοντας λοιπόν ως χρονικό φάσμα την περίοδο 45 χρόνων, από το 1974 μέχρι το 2019, και ως τοπική εμβέλεια την Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας, η ερευνήτρια μελέτησε συστηματικά και καταλογογράφησε το έργο 19 λογοτεχνών με καταγωγή από τον συγκεκριμένο νομό, οι οποίοι έχουν γράψει ή συνεχίζουν να γράφουν βιβλία που απευθύνονται σε παιδιά και εφήβους. Οι συγγραφείς που περιλαμβάνονται στον ογκώδη τόμο είναι οι εξής: Έλλη Γιαννοπούλου, Αριάδνη Δάντε (Έφη Σαμαρτζοπάνου), Ντίνος Δημόπουλος, Χρήστος Δημόπουλος, Βησσαρία Ζορμπά-Ραμμοπούλου, Σταυρούλα Κάτσου-Καντάνη, Ιωάννα Κουτρουλού, Διονύσης Λεϊμονής, Βούλα Μάστορη, Αργυρώ Πιπίνη, Ιωάννα Πίττα, Ελένη Πριοβόλου, Σταύρος Σταυρίδης, Τζέμη Τασάκου, Ελένη Τασοπούλου, Ελένη Τσιάλτα, Ιωάννης Τσιτσιβός, Παντελής Φλωρόπουλος, Ελένη Χωρεάνθη.

Δεν πρόκειται, ωστόσο, απλώς για μία καταγραφή των λογοτεχνών και του έργου τους. Στις σελίδες που είναι αφιερωμένες σε κάθε συγγραφέα, περιλαμβάνεται ένα βιογραφικό σημείωμα, το μέχρι τώρα σύνολο των βιβλίων του, μια αναλυτική παρουσίαση των βιβλίων παιδικής ή/και εφηβικής λογοτεχνίας που έχει εκδώσει, μαζί με το εξώφυλλο, το κείμενο οπισθοφύλλου και τα στοιχεία έκδοσης του καθενός, ενώ γίνεται και μια πιο λεπτομερής παρουσίαση ενός ή περισσότερων βιβλίων, με την περίληψη του θέματός του και την ανάλυση του περιεχομένου και των στόχων του. Τα πορτρέτα αυτά συμπληρώνουν μία ή περισσότερες συνεντεύξεις των συγγραφέων, καθώς και αυτοπαρουσιάσεις σε κάποιες περιπτώσεις. Πρόκειται για μία εξαιρετικά περιεκτική εργασία, ιδιαίτερα χρήσιμη για όποιον θέλει ή χρειάζεται μια συνολική παρουσίαση του συγκεκριμένου θέματος, χρήσιμη επίσης για φοιτητές και μελετητές, χωρίς όμως να περιορίζεται σε τέτοιου είδους εξειδικευμένη χρήση, καθώς μέσα από το έργο αυτό ο καθένας μπορεί να γνωρίσει καλύτερα όλους αυτούς τους δημιουργούς που τους ενώνει η κοινή καταγωγή, η αγάπη για τον τόπο τους και η προσφορά στον χώρο του βιβλίου για παιδιά και εφήβους.

Αιτωλοακαρνάνες συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας
Μεταξούλα Μανικάρου
Εκδόσεις Γράμμα
896 σελ.