Μελέτη UNIC: Κατανόηση των αναγκών των εγκύων όσον αφορά στην υγεία τους και στoν τρόπο σίτισης των νεογέννητών τους

Είστε νέα μητέρα ή μέλλουσα μητέρα; Εάν ναι, τότε η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί να λάβετε μέρος σε μελέτη που έχει σκοπό να διερευνήσει γνώσεις, στάσεις , ανάγκες και αντιλήψεις των μελλοντικών και των νέων μητέρων αναφορικά με την ευημερία τους κατά την εγκυμοσύνη και τις πρακτικές σίτισης των μωρών τους.

Η μελέτη θα διεξαχθεί με τη σύσταση δυο ομάδων εστίασης:

• Η πρώτη ομάδα θα αποτελείται από μητέρες οι οποίες βρίσκονται στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους
  • Η δεύτερη ομάδα θα περιλαμβάνει μητέρες βρεφών ηλικίας 6-12 μηνών.

Η συμμετοχή είναι ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ και ΑΝΩΝΥΜΗ. Η μελέτη θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική και την Αγγλική γλώσσα. Η συνάντηση θα διαρκέσει περίπου 2 ώρες.

Οι ομάδες εστίασης στην Ελληνική γλώσσα, θα πραγματοποιηθούν στις 24 και 29 Ιουνίου και ώρα 6-8 μμ, αντίστοιχα.

Οι ομάδες εστίασης στην Αγγλική γλώσσα, θα πραγματοποιηθούν στις 6 και 8 Ιουλίου και ώρα 6-8 μμ., αντίστοιχα.

Με τη συμμετοχή σας θα συμβάλετε στην ανάπτυξη ενός εκπαιδευτικού παρεμβατικού προγράμματος για μητέρες, με σκοπό (α) τη βελτίωση της διατροφής της μητέρας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και (β) των πρακτικών σίτισης των βρεφών ηλικίας μέχρι ενός έτους.

Για περαιτέρω διευκρινήσεις αναφορικά με τη μελέτη, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Δρ. Ουρανία Κολοκοτρώνη στο [email protected]