Κέντρα Εξυπηρέτησης Μεταναστών: Ηλεκτρονικό περιοδικό

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και τον οργανισμό CARDET υλοποιούν το Έργο ‘Migrant Information Center (MIC) (CY/2020/AMIF/S02.N02.1.3/4)’’, Κέντρα Εξυπηρέτησης Μεταναστών (MiHUB). Το Έργο συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και την Κυπριακή Δημοκρατία και υλοποιείται για την περίοδο 15 Δεκεμβρίου 2020 – 14 Ιουνίου 2022.

Στους εννέα πρώτους μήνες λειτουργίας των Κέντρων Εξυπηρέτησης Μεταναστών (ΚΕΜ) έχουν λάβει υπηρεσίες πέραν των 5,000 ατόμων σε όλη την Κύπρο και έχουν φιλοξενηθεί στην προσωρινή δομή φιλοξενίας πέραν των 150 ατόμων. Στο πλαίσιο λειτουργίας του Έργου παρέχονται υπηρεσίας συμβουλευτικής και ψυχολογικής στήριξης σε ενήλικες και παιδιά, επαγγελματική καθοδήγηση, διευκόλυνση στη συμπλήρωση αιτήσεων, μαθήματα ελληνικών και αγγλικών και συμμετοχή των εξυπηρετούμενου πληθυσμού σε κοινωνικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες που διοργανώνονται στα κατά τόπους Κέντρα.

Μια καινοτόμα δράση που αναπτύχθηκε επίσης αποτελεί η έκδοση ενός ηλεκτρονικού περιοδικού το οποίο σκοπό έχει να δώσει φωνή στον εξυπηρετούμενο πληθυσμό των ΚΕΜ με την τοπική κοινωνία διευκολύνοντας έτσι την διαπολιτισμική επικοινωνία και αλληλογνωριμία μεταξύ των λαών. Στο περιοδικό συμπεριλαμβάνονται άρθρα από εξυπηρετούμενους που περιγράφουν την προσωπική τους μεταναστευτική βιογραφία αλλά και τις εμπειρίες τους στην Κυπριακή κοινωνία. Το ηλεκτρονικό περιοδικό του MiHUB φιλοξενείται στην ιστοσελίδα του Έργου https://mihub-journal.eu/ και φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα βήμα ανταλλαγής απόψεων τόσο για τους ίδιους τους επωφελούμενους του έργου όσο και για την κοινωνία υποδοχής.

Στο περιοδικό του ΜiHUB μπορούν να φιλοξενηθούν άρθρα και απόψεις τόσο από φοιτητές όσο και από τους ακαδημαϊκούς του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μέσω email: [email protected]

Τηλέφωνο: 22 080350
Φαξ: 22842222