Είμαι ευγνώμων στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για τη σημαντική ώθηση στη σταδιοδρομία μου. Έχω όμορφες αναμνήσεις από τις προπτυχιακές μου σπουδές, και από τη ζεστή, φιλική ατμόσφαιρα της πανεπιστημιούπολης. Από τις πρώτες μόλις μέρες, δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι ήμουν απλά ένας αριθμός. Οι καθηγητές μας ήταν πάντοτε διαθέσιμοι και πρόθυμοι.

‘Ολο το ακαδημαϊκό προσωπικό έχει υψηλό επίπεδο κατάρτισης – ακόμα και τα μαθήματα του πρώτου έτους διδάσκονται από καθηγητές με αναγνωρισμένα πτυχία από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι, επίσης, πολύ καλά εξοπλισμένο, με νεόδμητα κτήρια με ευάερες αίθουσες διδασκαλίας, αμφιθέατρα, και μια τεράστια βιβλιοθήκη. Δεν έχω συναντήσει πουθενά καλύτερες παροχές.

Η στήριξη ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου. Είχα την καλύτερη στήριξη από τους καθηγητές για τις μεταπτυχιακές μου αιτήσεις, που πολύ πέραν των υποχρεώσεών τους υπήρξαν πραγματικοί μέντορες, βοηθώντας με σε κάθε μου βήμα. Δεν θα τολμούσα καν να κάνω αιτήσεις σε κορυφαία πανεπιστήμια, όπως το Carnegie Mellon, αν δεν με είχαν ενθαρρύνει οι καθηγητές μου!

Μετά την αποφοίτησή μου από το UNIC συνέχισα τις σπουδές μου στις ΗΠΑ. Έπρεπε να αποχαιρετήσω την Κύπρο, αλλά θα είμαι πάντα ευγνώμον για το πανεπιστήμιο που με έθρεψε και με προετοίμασε τόσο καλά για τις μεταπτυχιακές μου σπουδές.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ακολουθεί το αμερικανικό σύστημα εκπαίδευσης, όπου ο περισσότερος χρόνος δίνεται στην προσωπική προετοιμασία.

Επιπλέον, το σύστημα μαθημάτων επιλογής μού επέτρεψε να πάρω επιπλέον μαθήματα Πληροφορικής ως μέρος του πτυχίου μου. Ήταν πολύτιμο να μπορώ να προσαρμόσω τις σπουδές μου στα ενδιαφέροντά μου. Νιώθω ότι το πτυχίο μου, μου έδωσε γερές βάσεις στην Επιστήμη της Πληροφορικής και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Χάρη στις προπτυχιακές μου σπουδές στο UNIC κατάφερα να πάρω απαλλαγή από ορισμένα μαθήματα, όπως Java και Βάσεις Δεδομένων, στο πανεπιστήμιο Carnegie Mellon.. Έτσι έμαθα πώς να καθορίζω προτεραιότητες και χρονοδιαγράμματα εργασίας.

Έχοντας εργαστεί για πέντε χρόνια στην Oracle America Inc., συνεισέφερα στην ανάπτυξη του συστήματος χρεώσεων “Oracle Communications’ Elastic Charging Engine”, προϊόν που επαινέθηκε για την ελαστική επεκτασιμότητα, την ταχεία ανάπτυξη και την απόδοσή του.

Πέρυσι, αποφάσισα να εισχωρήσω στη Medallia ως Ανώτερη Μηχανικός Λογισμικών. Από τη νέα μου θέση, συμμετέχω στην ανάπτυξη μιας σειράς λογισμικών που υποστηρίζουν την εμπειρία του πελάτη. Όπως λέμε στη Medallia, αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με τη συστηματική συμμετοχή όλων, και αυτό συνδέεται άμεσα με την εμπειρία μου ως φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Diana Yuryeva

Ανώτερη Μηχανικός Λογισμικών, Medallia Inc.
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Tάξη του 2009